Engelli Çalıştırana Süper Teşvik!


Bakanlar Kurulu’na sunulan “yeni teşvik paketine göre”, devlet, engelli çalıştıran “korumalı işyerleri” için gelir vergisi ve kurumlar vergisini indirecek, çevre vergisi almayacak. İşsizlik sigortasında da işveren payını devlet ödeyecek.Hükümet, tüm yasal zorunluluklara rağmen engelli vatandaşların çalıştırılmasıyla ilgili beklediği sonucu alamayınca “yeni paket” hazırladı. Korumalı işyerlerine çok sayıda vergi indirimi getiren paket, otistik ve down sendromlu vatandaşların iş hayatına adım atmalarını sağlayacak. Bakanlar Kurulu’na sunulan “yeni teşvik paketine göre”, devlet, engelli çalıştıran “korumalı işyerlerine” vergi indirimi yapacak. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi indirilecek, çevre vergisi alınmayacak. İşsizlik sigortasında işveren payını devlet ödeyecek. Zorunlu olmadığı halde engelli çalıştıran işyerlerinin indirimi daha yüksek olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hazırladığı pakette özetle şu düzenlemeler yer alıyor:

Özel İşyeri İndirimi

Korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100’ü tutarında ‘korumalı işyeri indirimi’ yapılacak. İndirim her bir engelli için azami 5 yıl süre ile uygulanacak. Bu nitelikteki işyerleri ile sosyal hizmet kurumları çevre vergisinden de muaf olacak.

Beş Yıl Uygulanacak

Korumalı işyerlerinde istihdam edilen engelli çalışanlar için yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100’ü tutarındaki kısmı korumalı işyeri indirimi olarak kurumlar vergisi beyannamesinde yer alabilecek. Bu indirim de her bir engelli için azami 5 yıl süre ile uygulanacak.

Zorunlu Olmayana Daha Fazla

Mevzuatta belirlenen kontenjandan fazla veya yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için yapılan ücret ödemelerinin tamamı da kurumlar vergisinden indirilebilecek. Korumalı işyerlerinde çalışan engellilerin işsizlik sigortası işveren payı Hazine tarafından karşılanacak.

Maaşın Bir Bölümünü Devlet Ödeyecek

Korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin ücretlerinin bir bölümü de yine devlet tarafından karşılanacak. Buna göre, devlet, korumalı işyerlerinde çalışan her engelli için yasa gereği ödenen aylık tutar yaklaşık 125 lirayı bulan engelli ödemesini yapmaya devam edecek. Yatırımların ve istihdamın teşvikine yönelik kanun kapsamındaki illerde çalıştırılan engelliler ile mevzuatta belirlenen sayıdan fazla engelli çalıştıranlara bu tutarın yüzde 20’si ilave olarak ödenecek.

Otistik Çocuklar Tekrara Dayalı İşlerde Çok Başarılı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin engelli çalıştıran ve adına “korumalı işyeri” verdikleri uygulamayla yeni teşviklerin gündeme geleceğini söyledi. Şahin, “Otizm ve down sendromlu olanların istihdamında teşvik uygulanacak. Zaten bu konuda eylem planı hazırlamıştık. Yeni düzenleme ile ilk adımını hayata geçireceğiz. Ciddi vergi indirimleri alacaklar. Diğer engellilerin yanısıra otistik ve down sendromu olanları da işgücüne takmak istiyoruz. Otistik çocuklar tekrara dayalı işlerde çok başarılılar, ezber yetenekleri çok güçlü. Bu yeteneği gerektiren işlerde çalışabilirler” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: