Gıda Sektörü KOSGEB’den Fuar Desteği Aldı

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından yürütülen Avrupa İşletmeler Ağı Projesi kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde düzenlenen ve dünyanın en büyük gıda fuarlarından Summer Fancy Food Show 2013 Gıda Fuarı’na yönelik olarak KOSGEB destekli bir heyet ziyareti organize edildi.

Heyette gıda ve ilgili sektörlerde faaliyet gösteren 25 firma temsilcisi yer alırken program kapsamında New Jersey’de faaliyet gösteren Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (ATCOM) ziyaret edilerek görüşmelerde bulunuldu.

Ziyarette kapsamında düzenlenen toplantıya ATCOM Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Işık, Yönetim Kurulu üyeleri ve ATCOM Genel Sekreteri Erhan Çevikel katıldı. Toplantıda Gaziantep Ticaret Odası Meclis Üyesi Mahmut Yıldırım tarafından Gaziantep sanayisi ve ekonomisi, Gaziantep’in gıda sektöründeki ürün çeşitliliği, ihracat potansiyeli, firmalar arasında yapılabilecek ortaklıklar konusunda bilgi verdi. ATCOM Başkanı Işık ise, oda olarak yaptıkları çalışmalar ve üye firmalara sundukları hizmetler, konusunda bilgilendirme yaptı.

Toplantıda ayrıca iki kurum arasında ileriye yönelik olarak yapılabilecek işbirlikleri ile işbirliğinin geliştirilmesine yönelik organize edilebilecek aktiviteler konusunda fikir alış verişinde bulunuldu. GTO’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, gıda sektörüne yönelik olarak organize edilen en önemli fuarlardan biri olan Summer Fancy Food Show Gıda Fuarı’nda heyette yer alan firmaların kendi ürünlerini katılımcı firmalara tanıtma fırsatı bulduğu ve olası ihracat bağlantıları için ikili görüşmelerin de fuar esnasında gerçekleştirildiği belirtildi.

Dünyanın en büyük gıda fuarlarından Summer Fancy food Show 2013’e yapılan heyetin ziyareti ile ilgili olarak yapılan açıklamada daha sonra şu bilgilere yer verildi: “Fuarı ziyaret ve katılım sağlayan firmalarımız sektördeki son gelişmeleri, kendi alanlarında faaliyet gösteren yabancı firmaları, üretim teknikleri ve değişen tüketici tercihleri gibi birçok konuda en güncel bilgiye ulaşma fırsatını da yakaladılar. Fuar, Gaziantep’in sanayisinde önemli bir yere sahip olan gıda sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihracat bağlantıları kurabilmeleri ve yurtdışı pazarları tanımaları açısından oldukça faydalı oldu. Fuara gerçekleştirilen ziyaret çerçevesinde GTO ve Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası arasında ileriye yönelik olarak yapılabilecek işbirlikleri hususunda fikir alışverişinde bulunuldu. ATCOM’da yapılan toplantıda Odamız meclis üyesi Mahmut Yıldırım tarafından Gaziantep sanayisi ve ekonomisi ile ilgili bilgilendirme yapılmış, daha sonra her iki Oda tarafından bundan sonraki süreçte yapılacak ortak çalışmalar, Gaziantep ve ABD arasındaki işbirliğinin daha üst seviyelere taşınması konusunda görüş alış verişinde bulunuldu. Her iki Oda temsilcileri önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılacak her türlü etkinlik ve projede işbirliğine hazır olduklarını belirttiler. Toplantının son bölümünde ise ATCOM Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Işık, ABD pazarı hakkında gıda firmalarımıza bir sunum yaparak, ABD pazarının son durumu, ihracat potansiyeli taşıyan gıda ürünleri, özellikle gıda alanındaki tüketici tercihleri ve ihracat yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgiler verdi.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: