AB Bu Yıl Projelere 3 Milyon Euro Ayırdı

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı, 2013 yılında 149 projeye 3 milyon Euro destek sağlayacak. Söz konusu hibe desteği ile 2 bin 424 vatandaş, çeşitli projelerle Avrupalı ortakları ile işbirliği yapma ve eğitim görme imkânına sahip olacak.

Türkiye’de yetişkinlere hizmet sağlayan kuruluşların sosyal içerikli konularda Avrupalı ortak kuruluşlarla birlikte projeler yürütmesine imkân tanıyarak onlara hibe desteği sağlayan Grundtvig Programı Öğrenme Ortaklıkları faaliyetinin 2013 yılı başvuru sonuçları açıklandı. Türk Ulusal Ajansı tarafından son 10 yıl içerisinde halk eğitim merkezlerinden üniversitelere, kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, şirketlerden belediyelere kadar çok geniş bir yelpazede kurum ve kuruluşlara bugüne kadar toplam 12,7 milyon Euro hibe tahsis edilerek 768 projeye destek olundu. Yaklaşık 12 bin kişinin yurtdışına eğitim amacıyla çıkması sağlandı. 2013 yılında ise 149 projeye yaklaşık 3 Milyon Euro hibe tahsis edildi ve bu hibe desteği ile 2 bin 424 vatandaşa daha proje konularıyla ilgili Avrupalı ortakları ile işbirliği yapma ve eğitim görme imkânı sağlanmış olacak.

Türk Ulusal Ajansı’nın destek verdiği alanlardan biri olan yetişkin eğitim alanına kuruluşların geneli tarafından bu sene de yoğun ilgi gösterildi ve toplam 515 başvuru alındı. Başvuru sayısının yüksekliğine paralel olarak proje konuları da çeşitlilik gösterdi. Örneğin, ‘Cezaevi Eğitiminde Rehber Yetiştirilmesi’, ‘Dezavantajlıların İstihdamı için Hayat Boyu Eğitim’, ‘Otistik Çocukların Sosyal Yaşama Katılımı için Eşit Fırsatlar’, ‘Güçlü bir Okul-Aile-Toplum İlişkisi Kurmak’, ‘Göçmen Kadınlarına Rehberlik Eğitimi’, ‘Aktif Yaşlanma için Yaşlıların Güçlendirilmesi’ gibi çok farklı alanlarda ve farklı hedef kitlelerine yönelik projeler kabul edildi. Bu çerçevede; örneğin, Uluslararası Sanat Eğitimcileri Derneği mültecilerin sosyal hayata katılımını, Uşak Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü cezaevi eğitiminde öğretmenlere rehberlik edilmesini ve Nevşehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Avrupa’da şarkılar ile işbirliğini hedef alırken, Çanakkale Halk Eğitim Merkezi’nin dezavantajlı ebeveynlerin ebeveynlik becerilerini geliştirmelerini destekleme alanında Avrupa’daki ortakları ile işbirliği yapmasını sağlayacak.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: