Turizm Yatırımlarına 1.8 Milyar TL Teşvik

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), yılın ilk yarısına doğru 161 turizm yatırımı projesi için 1.8 milyar TL’lik teşvik alındığını açıkladı. Sektör 131 yeni yatırımla, 30 bin dolayında yeni yatak ve 7 bin dolayında istihdam imkânı üretecek. Yeni yatırımlarda Antalya ilk sırayı aldı.

AKTOB Araştırma Birimi’nin derlediği verilere göre 5 aylık dönemde, 131’i komple yeni yatırım olmak üzere 161 yatırım projesi için 1.8 milyar TL’lik yatırım teşvik belgesi alındı. Komple yeni yatırımı öngören 131 projede, 7 bin 164 kişiye iş imkânı sağlanacak. Bu tesislerde, 15 bin oda ve 30 bin dolayında yatak yapılacak.

Komple yeni yatırımlarda Antalya yüzde 34 ile ilk sırayı alırken, onu yüzde 16 ile İstanbul, yüzde 5 ile İzmir, yüzde 4.49 ile Mersin ve yüzde 3.77 ile Hatay izledi. Tesislerin sınıf ve tür dağılımında ilk sırayı yüzde 35.1 ile 3 yıldızlı tesisler alırken, yüzde 37.4 ile 4 yıldızlılar ikinci ve yüzde 12.2 ile 5 yıldızlı tesisler üçüncü sıraya yerleşti.

Yapılacak yeni tesislerle yaratılacak iş olanakları açısından en büyük oran, komple yeni yatırımlarda en büyük payı alan Antalya’nın. İş olanakları payında Antalya yüzde 36.6 ile birinci sırada yer alırken, onu yüzde 16 oranla İstanbul izledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: