Hibe Desteği İle Kurulan Seralarda Domates Üretimi Başladı

Ankara’nın Güdül ilçesi Çağa beldesi çiftçileri, yüzde 75 hibe desteği ile kurulan seralarda domates üretmeye başladı. Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje sayesinde kurulan seralar çiftçinin yüzünü güldürdü.

Çiftçilerden Osman Sayan ve Yaşar Doğan, seralara Mart ayında dikilen fidelerden ürün almaya başladıklarını söyledi. Köylerinde görevli ziraat mühendisi Bihter Metin’in kendilerine büyük katkı sağladığını belirten çiftçiler, önceden klasik yer domatesi tarımıyla uğraştıklarını, kurulan seralar sayesinde daha fazla gelir elde ettiklerini kaydetti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Ankara’da çiftçilere örnek olacak projeler gerçekleştirerek piyasanın ihtiyaç duyduğu dönemde, birim alandan daha kaliteli ve daha fazla ürün elde etmenin yollarını aradıklarını kaydetti.

Temel, “Ankara, taşıdığı farklı iklim özellikleri ve coğrafi yapısıyla çok çeşitli tarım ürünlerinin yetiştirildiği önemli bir tarım şehri. İl müdürlüğü olarak da ilimizin bu özelliğini en iyi şekilde değerlendirerek var olan tarımsal potansiyelimize ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Çağa beldesi Ankara için önemli ve meşhur olan Türk Patent Enstitüsü’nce onaylanmış Ayaş domatesinin üretiminde önemli bir merkez. Ankara’da ürün çeşitliliğin artırılmasının yanı sıra Ankara ile özdeşleşmiş ürünlerin üretimi için de çalışmalar yürütüyoruz. Bu seralar da bu çalışmaların bir örneği. Çağa beldesi çiftçilerimize üretime sundukları katkılardan ve bu başarılı çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara’nın son yıllarda gelişme gösteren faaliyetlerinden birinin seracılık olduğunu vurgulayan Temel, elde edilen güzel sonuçları gördükçe mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: