KOBİ’lere 750 Bin Liralık Destek

‘Büyümek istiyorum ancak param yok’ diyen KOBİ’lerin imdadına KOSGEB yetişiyor. 250 bin liralık hibe ve faizsiz 500 bin lira kredi desteği nefes aldırıyor. 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), verdiği birçok hibe destek ile KOBİ’lerin yanında yer alıyor. KOSGEB, KOBİ’lere 30 bin liradan başlayarak 250 bin liraya kadar hibe destek veriyor. 

KOBİ‘ler idarenin sunduğu, farklı hibe destek programlarından ihtiyaçlarına en uygun olanı seçerek faydalanabiliyor. İdarenin sunduğu özellikle İşbirliği Güç Birliği Destek Programı kapsamındaki 250 bin liralık hibe iştah kabartıyor. Kurulu işletmesi olan farklı ya da aynı sektördeki en az 5 işletme bir araya gelip, ortaklık kurmak istediklerinde, bu hibe destekten faydalanabiliyor.

İdare; ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuvar ve ortak imalat ile hizmet sunumu gibi konularda bir araya gelen KOBİ’lere destek sağlıyor. Ayrıca KOSGEB, bu işletmelere sıfır faizli 500 bin lira da kredi sağlıyor. 500 bin liranın geri ödemeleri, proje tamamlandıktan sonra başlıyor.

Ödemeler 36 eşit taksitte yapılıyor. İşbirliği Güç Birliği Destek Programı kapsamında, hibe ve kredi desteği ile birlikte; KOBİ’lere 750 bin liralık destek sağlanmış oluyor. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, program ile KOBİ’lerin ortaklık ve işbirliği yapabilme kültürünü teşvik etmeyi amaçladıklarını söyleyerek, “KOBİ’lerin işbirliği ve güç birliği yapmaları için bugüne kadar 114 KOBİ’ye yaklaşık 40 milyon lira kaynak aktardık” dedi.

Hibeye Giden Yol

Sertifikasını alan yeni girişimci, hazırlayacağı iş planını ildeki KOSGEB Hizmet Merkezi’ne sunuyor. Yeni Girişimci Desteği Değerlendirme ve Karar Kurulu, bu planı inceleyerek bir karar veriyor. Karar Kurulu, iş planını onayladığı takdirde girişimci 30 bin lira hibeyi alabiliyor. İşletmeyi kurduktan sonra hibe tahsil ediliyor. İŞGEM girişimcileri ise eğitim ve sertifika almadan iş planlarını hazırlayarak başvurabiliyor.

Önce Sertifika Alınacak

KOSGEB, Yeni Girişimci Destek Programı kapsamında yeni yatırımcı olacaklara 30 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlıyor. Hibeden yararlanmak için yeni girişimcilerin önce, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaları gerekiyor. Eğitimler, KOSGEB veya diğer kurum ve kuruluşlar (üniversite, İŞKUR, meslek kuruluşu, belediye vb.) tarafından düzenleniyor. Girişimcilik dersleri bir akademik yıl içerisinde en az 70 saat olarak uygulanıyor.

Eğitimler Ücretsiz

Ücretsiz olan eğitimleri tamamlayanlara, sertifika veriliyor. Hibeden sertifika alanlar ile KOSGEB İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) girişimcileri faydalanabiliyor.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: