Kadın Girişimciler Bir Adım Önde!

Gediz Üniversitesi, İş-Kur ve KOSGEB işbirliğiyle bir kez daha ücretsiz girişimcilik eğitimi düzenledi. 100 bin liralık devlet desteğiyle kendi işyerini açmak isteyenler akın etti, kontenjanın tam 3 katı talep geldi. Girişimci olmayı düşleyenlerin büyük bölümünü ise kadınlar oluşturdu.

Gediz Üniversitesi’nin İş-Kur ve KOSGEB işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Girişimcilik Proje Destek Programı”yla yılsonuna kadar 600 kişi ücretsiz eğitime alınacak. 70 saatlik programı bitirenler, 30 bin lirası hibe olmak üzere toplam 100 bin liralık devlet desteğinden yararlanarak kendi işyerini kurabilecek. İşsizlere kurs süresince günlük 20 TL harçlığın verildiği, ayrıca SGK primlerinin de ödendiği eğitim yine yoğun ilgi gördü. İlk etaptaki 350 kişilik kontenjan için tam 3 katı başvuru yapıldı. Gelenlerin büyük bölümünü kadınlar oluşturdu. Elemeyi geçerek eğitim hakkı kazananların neredeyse tamamına yakını da hanımlar oldu.

Çoğunluğu kadın kursiyerler, girişimcilik, iş geliştirme, pazar araştırması, pazarlama, üretim, yönetim, iş planlama ve finans konularında ders görüyor. Başarıyla tamamlayanlar sertifika almaya hak kazanacak. Bu belgeyle İş-Kur’a gidenler, KOSGEB hibesiyle hayallerini süsleyen işyerini açma şansı yakalayacak. “Girişimcilik Proje Destek Programı”na katılmak isteyenlerin, Gediz Üniversitesi Çankaya Yerleşkesi ’ne başvurması gerekiyor.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, bu eğitimi bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüklerini ve desteklediklerini açıkladı, “Halkla bütünleşen, çevresine değer katan, yeni ufuklar açan bir üniversite hedefledik. Farklı yaşlardan ve mesleklerden katılımcıların yer aldığı program, bu amacımızın bir göstergesidir. Toplumla bütünleşmemizi sağlayan pek çok projemiz olacak” dedi.

Prof. Dr. Çevik, ülkemizin daha çok girişimciye ihtiyacı bulunduğuna işaret etti, özellikle de kadınların ilgisinin sevindirici olduğunu söyledi. Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomimizin güçlenmesi, kişi başına düşen gelirin yükselmesi ve de işsizliğin azalması girişimci sayımızın artmasına, yeni yatırımlara bağlı. Girişimcilik Proje Destek Programı’na bu nedenle özel önem veriyoruz. Bu eğitim sayesinde önümüzdeki dönem iş dünyamızda yeni girişimciler göreceğiz, ne mutlu ki önemli bölümü kadın olacak. Cesaretleri ve sergiledikleri girişimcilik örneği nedeniyle kadın kursiyerlerimizi kutluyorum. Her birinin istihdam sağlayan, vergi ödeyen, ekonominin çarklarını döndüren işletmeler kuracağına yürekten inanıyorum. Gediz Üniversitesi olarak bu başarının bir parçası olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Toplumumuza girişimcilik ruhu aşılamaya devam edeceğiz.”

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: