Çağrı Merkezi Sektöründe Hedef 100 Bin İstihdam

Çağrı merkezi sektöründe 2012’de sona eren istihdam teşviki, Bakanlar Kurulu kararı ile uzatıldı. 14 Temmuz’da Resmi Gazete ’de yayımlanan kararla devletin sigorta primlerindeki teşviki, 2018’e kadar sürecek. Sektör olarak bu gelişmeden duyduklarını memnuniyeti dile getiren Çağrı Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, yeni teşvik uygulamasının istihdam edilen kişi üzerinden faydalanılması nedeniyle çağrı merkezleri açısından daha anlamlı bulduklarını belirterek, bu teşvikin hayata geçmesine destek olan kamu kurum yetkililerine teşekkür etti.

Türkiye’de 40’tan fazla ilde gençlerin istihdamı önemli bir noktaya gelen çağrı merkezleri stratejik sektörlerinden biri halinde geldi. 2012 sonu itibariyle 67 bin kişinin istihdam edildiği çağrı merkezi sektöründe önümüzdeki 5 yıl içinde toplam 100 bin kişiye iş sağlayacağı öngörülüyor. Çağrı merkezleri büyük ölçüde insan kaynağına ihtiyaç duyan kuruluşlar olduğundan dolayı yatırımcılar için insan maliyeti önemli bir yer tutuyor. Yatırımcılar, sağlanan yüksek istihdamın sürdürülebilir olması için bu konudaki teşviklere sektörün büyük ihtiyacı olduğuna işaret ediyor.

Önceki teşvik sisteminde desteklenen sektörler arasında çağrı merkezlerinin bulunmaması ve teşviklerin sadece 6. Bölge’de yer alan 15 il ile sınırlı tutulmasının çağrı merkezi sektörü açısından oldukça dezavantajlı bir duruma yol açtığını aktaran ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Tarakçı, 5084 sayılı kanun kapsamındaki istihdam teşvikinin geçtiğimiz yıl 31 Aralık 2012 tarihinde sona ermesi nedeniyle sektörün oldukça olumsuz etkilendiğini söyledi. Bu noktadaki ihtiyaçları devletin ilgili kurumlarına ilettiklerini anlatan Tarakçı, söz konusu teşviklerin devamını talep ettiklerini ve geçtiğimiz günlerde de olumlu bir sonuç aldıklarını belirtti. 14 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanan 28707 Sayılı Resmi Gazete’de, 5084 sayılı kanun kapsamındaki sigorta primi desteğinin devamı niteliğindeki teşvikin, 5510 sayılı kanun ve 2013/4966 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile uzatıldığını kaydeden Tarakçı, sektör olarak, bu gelişmeden dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

Yeni Teşviki Daha Anlamlı Buluyoruz

Yeni teşvik uygulamasının istihdam edilen kişi üzerinden faydalanılması nedeniyle çağrı merkezleri olarak daha anlamlı bulduklarını belirten Tarakçı, bu teşviğin hayata geçmesine destek olan tüm kamu kurumu yetkililerine sektör adına teşekkür ettiklerini dile getirdi. Tarakçı, 01.01.2013 tarihi itibariyle geçerli olacak teşvikten asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamaya göre; işverenlerin çalışan başına aylık 60 TL civarında bir avantaj elde edebileceğini de sözlerine ekleyerek çağrı merkezi sektörünün ihtiyaç duyduğu diğer teşvik konuları için de ilgili kurumlarla temaslarını sürdüreceklerini bildirdi.

Teşvikin Şartları

Söz konusu teşvikten yararlanabilmek için 10 ve üzerinde sigortalı çalıştırmak ve yukarıdaki bölgelerde faaliyet gösteren işyeri olmak, özel işyeri olmak, prim borcu bulunmamak veya borçlarını yapılandırmış olmak, aylık prim ve hizmet belgelerini süresinde vermek ve kayıt dışı işçi çalıştırmamak gibi koşullar gerekiyor.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: