Yaptığı Çalışmayla İki Kuruluştan Destek Almaya Hak Kazandı

Adana’nın Yumurtalık ilçesine bağlı Yeşilköy beldesinde Biyolog Refik Vural atık çöplerden ve hayvan dışkılarından organik gübre üretiyor.

Refik Vural, KOSGEB‘den aldığı teşvik kredisiyle tarımda kullanılan organik, orgamineral gübreler ve toprak düzenleyiciler ile mikrobiyal, enzim içerikli gübrelerin üretim lisansını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan almayı başardı.

İmal ettiği organik gübreleri beldede çiftçilere satarak kazanç elde ettiğini söyleyen Vural KOSGEB’in teşvik kredileriyle işe başladığını ve daha sonra atölyesini geliştirerek üretime geçtiğini ve yanında 3 sigortalı eleman çalıştırdığını söyledi.

Belde girişine kurulan atölyede atık çöpleri ve hayvan dışkıların bir bölümde toplanarak onlardan alınan çeşitli numuneler laboratuvarda analiz edilerek uygun sonuçlu olanları üretim bölümüne aktarılıyor. Daha sonra üretilen gübre paketlenerek “Evofix” markasıyla piyasaya sürülüyor.

Bölgede geleneksel suni gübrenin yerini organik gübrenin almaya başladığını belirten Vural, buradaki geleneksel suni gübre mantığından uzaklaşılıp organik tip gübrelerin seri üretimlerine geçilmesi ve insanları kimyasallardan uzak bir beslenme şekline sokmayı hedeflediklerini söyledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: