Ar-Ge Desteği Artırılacak

Sanayi Bakanı Ergün, Ar-Ge desteğini artırmak için yeni bir paket üzerinde çalıştıklarını açıkladı. KOBİ’lerin yanı sıra tekno girişimcileri de desteklemeyi amaçlayan paketin büyüklüğü ise 3.5 milyon TL.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteklerine bir yenisini daha ekledi. Bakanlık şirketleri 3.5 milyon liraya kadar Ar-Ge hibe desteği sağlanmasını öngören Yatırım Destek Programı’nı hayata geçirmeye karar verdi. Ek olarak Ar-Ge faaliyetlerine getirilen vergi muafiyeti 2023 yılı sonuna kadar uzatılacak ve Ar-Ge merkezi kurmada eleman çalıştırma zorunluluğunda alt sınır da mevcut olan 50’den 30’a düşürülecek.

Muafiyet 10 Yıl Daha Uzuyor

Ar-Ge konusunda vergi muafiyetini 10 yıl daha uzatacaklarını açıklayan Bakan Nihat  Ergün, Ar-Ge merkezi kurulması için gerekli personel sayısında da yumuşamaya gidileceğini söyledi. Türkiye’de Ar-Ge faaliyetlerine, geçen yıl 4 milyar 523 milyon liralık kamu harcaması yapıldı. Bu rakamı artırmak istediklerini söyleyen Ergün, Yatırım Destek Programı’nın bu amaca hizmet edeceğini belirterek Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Ar-Ge yapan KOBİ’lerin yanı sıra tekno girişimciler, yeni girişimciler ve büyük ölçekli girişimcilerin de destekten yararlanacağını kaydeden Bakan Ergün, 3.5 milyon liraya kadar hibe desteği ve kredi faiz desteği vereceklerini de sözlerine ekledi.

Pazarlama Teşviki Geliyor

Pazarlama ve Tanıtım Desteği Programı’nın da kısa sürede yürürlüğe gireceğini ifade eden Ergün, bunun da ürünlerini, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak isteyen firmalara kullandıracaklarını bildirdi. Gelişmiş ülkelerin aksine Türkiye’nin imrenilecek derecede Ar-Ge desteği verdiğini bildiren Ergün, buna karşılık başvuruların azlığından bütçenin bir kısmını iade ettiklerini bildirdi.

İşbirliğine Rağbet Yok

Rekabet öncesi işbirliği adlı bir program uygulandığını ancak hiç başvuru gelmediğini vurgulayan Ergün, “Birbirine rakip olan aynı sektörde veya benzer sektörlerde çalışan 2-3 firma ortak meselelerini halletmek için bir proje yapıp bize başvurmadı. Oysa iş birliği projeleri dünyanın dev firmaları bile başvuruyor” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: