11. Çağrı Döneminden Beklenti Yüksek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Manisa İl Koordinatörlüğü, ilde 11. çağrı ilanına çıktı. Hibe destekli projelerin başvuruları, 30 Eylül 2013 tarihinden itibaren TKDK İl Koordinatörlüğü’nde kabul edilmeye başlanacak. Başvurular, 31 Ekim 2013’de sona edecek. 11. çağrı için son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. Bundan dolayı halihazırda olan projelerin vaktinde getirilmesi ve yoğunluktan dolayı çıkabilecek teknik aksaklıklara sebep olmamak için son vakte bırakılmadan teslim edilmesi istendi.

Koordinatörlük binasında basın toplantısı düzenleyen TKDK Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, 11. çağrı ilanına çıktıklarını bildirdi. Işık, aylardır süren ciddi hazırlıkların tabloya yansıma zamanı olarak değerlendirilen çağrı ilanı döneminin, Manisa için hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Işık, TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü’nün, toplam 42 ilde var olan koordinatörlüklerin bölge ve Manisa için büyük bir fırsat olduğunun son derece farkında olarak, 9. ve 10. çağrı dönemlerinde yatırımcılarından projelerini kabul edip incelemeye başlandığını ifade etti. Kabul edilen projelerden 2 tanesinin incelemesinin bitip sözleşmesinin imzalandığını aktaran Işık, “İncelenmekte olan projelerden çok kısa zaman içinde yeni sözleşme imzalayacak projelerin bulunduğu ve ilerleyen günlerde proje sayısının artması bekleniyor. İmzalanan 2 sözleşme, kanatlı eti üreten tarımsal işletmelere yatırım kapsamında olup toplam yatırım bedeli 2 milyon TL’yi aştı. Ortalama yüzde 55 nispetinde hibeden istifade edecek olan yatırımcılar 3,5 ay sürecek toplam yatırım süresi sonunda 1,1 milyon TL’nin biraz üstünde toplam hibeden istifade edecekler.” dedi.

11. çağrı döneminde yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesine yönelik hibe desteğinin, yerel ürünler listesinin yayınlanmamasından dolayı 11. çağrı döneminde proje kabul edilmeyeceğini dile getiren Işık, 250 bin Euro’ya kadar yapılan yatırımın yüzde 50’ye kadar hibe destek sağlanması gerekirken, bu kalemde yatırımlara destek sağlanamayacak olup bir sonraki çağrı döneminde destek kapsamında olmasının beklendiğini ifade etti.

Işık, 11. çağrı döneminde il koordinatörlüğü olarak, Manisa ilinde 10 üst başlık 15 alt başlıkta destek verileceğini söyledi. Işık, süt üreten tarımsal işletmelere, et üreten tarımsal işletmelere, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara, et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara, meyve-sebzelerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara, kırsal ve ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yatırımlara, kırsal turizm faaliyetlerine yönelik yatırımlara, kültür balıkçılığının geliştirilmesine yönelik yatırımlara hibe desteği verileceğini bildirdi. Işık, 11. çağrı döneminde proje sayılarında ve yatırım bedellerinde beklentilerinin yüksek olduğunu kaydetti.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: