Kayıt Dışı İstihdamın Önüne Geçilecek

Kars Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, kayıt dışı istihdamı önleme çalışmalarına ilişkin “2002 yılından sonra çok sayıda çalışma yapıldı. Kayıt dışı istihdam oranını bir puan düşürmenin bedeli 650 milyon TL’dir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ”Kayıtlı İstihdamın Teşviki-2 Hibe Programı” adlı bilgilendirme gününe katılan Süngü, Anayasa’nın 60. maddesinde SGK’nın sosyal güvenlik hizmetlerini yürütmesi ve devletin bu konuda güvence sağlanmasının temel teminatlar altına alındığını söyledi.

Vatandaşlara bu teminatları önemli oranda sağlayamadıkları için kayıt dışı istihdam olgusunun ülkede en önemli sorunlardan biri olduğuna dikkati çeken Süngü, “Kayıt dışı istihdamı, kişilerin SGK ve Gelir İdaresi’ne bildirilmemesi şeklinde olabileceği gibi çalışmalarının ve hizmetlerinin eksik bildirilmesi şeklinde de karşımıza çıkabiliyor” dedi.

Kayıt dışı istihdamın önüne geçilmesi için tüm kurum personeli olarak çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Süngü, şöyle devam etti; “Genel olarak kayıt dışılık, daha önce cezalandırıcı yöntemler ve denetim yöntemleriyle çözülmeye çalışılmışsa da bunun son yıllarda sosyal güvenlik reformu sonrası çok başarılı bir yöntem olmadığı ortaya çıkmıştır. Artık cezadan ziyade ödüllendirme sistemi, denetimden ziyade rehberlik anlayışı ön plana çıkmıştır. 2002 yılından sonra çok sayıda çalışma yapıldı. Kayıt dışı istihdam oranını bir puan düşürmenin bedeli 650 milyon TL’dir. Bütçe açıklarını düşündüğümüzde gerçekten de kayıt istihdam oranını Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yüzde 15’lere düşürdüğümüzde belki de sosyal güvenliğin bütçe açıkları üzerinde zorlayıcı etkisi de ortadan kalkacaktır.”

Süngü, 2023 vizyonu kapsamında kayıt dışılık oranını yüzde 15’ler seviyesine düşürmeyi hedeflediklerini belirterek, kısa süre içerisinde el birliğiyle bu hedefe ulaşacaklarını kaydetti.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: