Kırsal Turizme 400 Bin Euro’ya Kadar Destek

Ünye Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı Adnan Sobi, Kırsal Turizm Kalkınma Ajansı’nın kırsal turizme yönelik hibe programlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Sobi, “Amacımız kırsal turizmin gelişmesidir.” dedi. Ordu ajansından gelen Yerinde Kontrol Uzmanlarıyla bir araya gelen Adnan Sobi, “Şehir merkezinden ziyade şehir merkezindeki turizmin ayaklarını daha geniş çerçevelere yaymak ve bunun içinde kırsalda da turizm hareketini başlatmak için hükümetimizin kırsal turizme destek programında ajanslar olarak kırsal kalkınma ajansının hibe programları var. Bunlarla ilgilide uzman arkadaşlar işletmeci arkadaşlara ve bununla ilgilenen diğer vatandaşlarımıza bilgilendirme toplantısı yapacaklar. Umarım ki bu desteklerden Ünyemiz çok daha fazla miktarda destek alır. Ünye turizminin de artı kazancı olmuş olur.” dedi.

Kırsal turizmde 400 bin Euro’ya kadar destekler olduğunu belirten uzmanlar, 25 yataklı otel, restoran, hastane gibi işletmelerin yararlanabildiğini açıkladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu’ndan gelen Yerinde Kontrol Uzmanı Ali Yalabık ve Yerinde Kontrol Uzmanı Murat Bulucu, hibe programlarıyla ilgili bilgiler verdi. Ali Yalabık, “Bu desteklerin Avrupa Birliği’nden gelecek olan fonlarla verileceğini belirtmek istiyorum. Bizim kurumumuz çok farklı alanlara destek veriyor. Et işleme, süt işleme, hayvancılık, tavuk üretim tesisleri, arıcılık, süs bitkileri yetiştiriciliği gibi. Kırsal turizmde bu başlıklardan bir tanesi. Kırsal turizmde 400 bin Euro’ya kadar desteklerimiz var. Kırsal turizm kapsamında 25 yataklı otelden tutun restoran, hastane vs. bu tarz işletmelere desteklerimiz var. Bu işletmelere destekte inşaat alanında ve makine ekipman alanında kendini gösteriyor. Yani yapacağınız bir inşaatın artı makine ekipmanın yüzde 50’sini bizden kurum olarak hibe alabiliyorsunuz. Bunun için de bize bir proje hazırlamanız gerekiyor. Projenin içinde iş planı ve inşaat işi içeriyorsa çizimlerin olması gerekiyor ve teknik proje adı altında bir belgenin olması gerekiyor. Bu konuda kurumumuza gelerek her türlü desteği bilgilendirme açısından size sunmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: