Çiftçiye 1 Milyon 250 Bin TL Destek

Kırsal Kalkınma Yatırımların Desteklenmesi Projesi kapsamında Siirt genelinde 361 çiftçiye 1 milyon 250 bin liralıkmakine ekipmanları dağıtıldı.

Kurtalan ilçe stadında düzenlenen törende bir konuşma yapan Vali Ahmet Aydın, hükümetin bölgede tarımı geliştirmek için kırsal kalkınmadan Siirt’e 30 milyonu aşan bir destekleme sağladığını söyledi. Vali Aydın, 2013 yılında Kurtalan ilçesinde çiftçilerimize 224 adet ekipman için 776 bin 542 lira destek verildiğini ifade ederek, “Tillo ilçesi için 21 adet ekipmana 59 bin 926 lira, Pervari için 11 adet ekipmana 38 bin 795 lira, Eruh ilçesindeki çiftçilerimize dağıtılan 24 adet ekipman için 107 bin 984 lira, Şirvan için 24 adet ekipmana 79 bin lira, merkezde ise 43 adet ekipman için 138 bin 855 lira olmak üzere toplamda 361 ekipman için 1 milyon 250 bin lira olmak üzere yüzde 50 hibe desteği sağlanmıştır. Bu rakam bölge tarımı için çok büyük bir rakamdır, ancak bu desteklemelerle kalmayacağız, daha fazla hibe desteği için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Amaç tarımda zengin toprağa sahip ilimizde üretimi artırmaktır. Çünkü bölgenin kalkınması Tarım ve hayvancılıkla mümkündür. Bu desteklerden ötürü ilgili kurum çalışanlarına ve Siirt milletvekilimiz Afif Demirkıran’a teşekkür ediyorum” dedi.

Tüm Hibe Projelerinden İstifade Edeceğiz

Siirt Milletvekili Afif Demirkıran ise, 2008 yılında başlatılan bu proje ile toplam da 26 milyon bir makine ekipmanı desteğinin sağlandığını bunun da çok önemli bir rakam olduğunu söyledi. Demirkıran, “1 Milyon 250 bin liralık hibe desteğinden Kurtalan ilçesine 776 milyon lira destek sağlandı. En fazla desteklemelerin Kurtalan’da olması ilçede bulunan ekili tarım arazilerin büyüklüğünden ve arazilerin elverişli olmasından kaynaklanıyor. Amaç verimi artırmaktır. Göletler vasıtasıyla sulamayı artırmayı amaçlıyoruz, ama yağmur olmadığı için suları ırmaklardan vermeyi planlıyoruz. Ayrıca, Batman’da bir hidrolik santral yapıldı, onun vasıtasıyla Beşiri ve Garzan Ovası sulanacak, bu proje tamamlanırsa ilçede 20 bin hektarın üçte biri sulanabilecek duruma gelecek, bu da çok önemli bir rakamdır. İlçede tarımın artırılması için birçok önemli projeler yapılıyor. Kurtalan çiftçimizden ve ilçe tarım müdürlüğünden istediğimiz şudur, tarımı ve hayvancılığı geliştirmemiz gerekir, Devletin kırsal kalkınma ve GAP idaresi kaynakları ile bu desteklerden yararlanmalarını bekliyoruz. İl ve ilçe tarım müdürlükleri de çiftçilerin bu talepleri doğrultusunda projeleri hayata geçirmelerini ve tarımı daha da geliştirmeleri gerekir. Ben de bu konuda üzerime düşen tüm sorumluluğu büyük bir hassasiyetle göstereceğim” diye konuştu.

Bakanlık tarafından 2008 yılından bu yana tarım ekipmanları desteklemelerinin sürdüğünü söyleyen Kurtalan Kaymakamı M. Mustafa İmamoğlu, yüzde 50 hibe destek sağlanan bu proje ile 20013 tarihi itibariyle 361 çiftçiye 1 milyon 250 bin lira hibe verildiğini söyledi. Kaymakam İmamoğlu, yapılan desteklemelerin büyük kısmının da Kurtalan’da ki çiftçilere dağılması ilçe kaymakamı olarak ayrıca kendilerini memnun ettiğini vurguladı.

Kurtalan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat da, daha önce çiftçilerin sıkıntılarını dile getirmek için çalmadık kapı bırakmadığını ifade ederek, “Ancak son dönemde hükümetin çiftçilere yaptığı desteklemelerde yaşanan artıştan ötürü hükümetin yaptığı yardımlardan bahsetmeye başladık. Bu desteklemeler şüphesiz çiftçileri üretime teşvik edecektir. 55-60 beygir patpat motoru olarak bildiğimiz tarım aracının da bu desteklemeler kapsamına alınmasını temenni ediyorum. Ziraat Odası Başkanlığı olarak çiftçilere sağlanan hibelerin önümüzdeki dönemde artarak sağlanması temennisinde bulunuyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların çiftçilere sertifika dağıtıldı. Program, hibe kazanan çiftçilere makine ekipmanlarının dağıtılmasıyla son buldu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: