Yöresel Mimariye Uygun Ev Yapana Teşvik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde tartışılan konuların başını çeken ‘mimari doku’yu korumaya yönelik önemli bir adım atıyor. Tüm ülkede uygulanacak projede yoğunlaşmanın yaşanacağı illerin başında Erzurum geliyor. Tarihi dokuyla örülü olan Erzurum’da projeden köyler olduğu kadar kent merkezindeki yapılar da yararlanacak.

Bakanlık, daha önce köylerde yöresel mimari geleneğini canlandırmak için başlatılan projenin kapsamını genişletti. Öncelikle her bölgenin geçmişten gelen kültürü ve iklimine uygun konut tipleri belirlenecek. Daha sonra bölgelere özel hazırlanan projeler vatandaşlara sunulacak. Bu çerçevede evini yıktırıp, yöresel tarzda yeniden yaptıranlara 10 bin lira teşvik verilecek.

Dönüşüm kapsamında bugüne kadar riskli ilan edilen 44 bin 344 bina teşvikten faydalanabilecek. Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen alanlarda bulunan 357 bin bağımsız birim de teşvik alabilecek. Köyler de teşvik kapsamında sayılacak. Yöresel mimari kültürünü yaşatmak isteyen bakanlık, benzer uygulamayı köylerde de yapacak. Köylerde yöresel mimariyle ev yapanlar, aynı teşvikten yararlanabilecek. Karadeniz’de konuyla ilgili çalışmaları bitiren bakanlık, diğer bölgelerdeki çalışmalarına da devam ediyor. Her bölge için en az 12 tip proje hazırlanacak. Vatandaşlar, bu projelerden istediğini seçebilecek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: