Engellilere Eğitimle Gelen Büyük Destek

Sivas Belediyesi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Sivas Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde girişimci olmak ve kendi işini kurmak isteyen engellilere yönelik “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” başlatıyor.

Girişimcilik Eğitimi; bir iş fikrine dayalı olarak kendi işini kurmak isteyen kişilere yönelik; girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Sivas Belediyesinin öncülüğünde gerçekleşecek olan bu proje ile girişimci olmak ve kendi işini kurmak isteyen engelliler “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ne katılarak 70 saat girişimcilik konusunda teorik ve pratik eğitimler alacaklar. Toplamda 30 engelli vatandaşı bu proje kapsamında eğitimlerden faydalanabilecek. Eğitime katılacak olan adaylar en az % 40 engelli raporu olmak zorunda, bireyler eğitim sonunda başarılı oldukları takdirde kendilerine “Katılım Sertifikası” verilecek.

Düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonucunda verilecek olan belge kendi işlerini kurmak ve KOSGEB hibe desteğinden faydalanmak isteyen engelliler için önemli bir belge niteliği taşımaktadır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikasına sahip olmayanlar proje hazırlayamadıkları için KOSGEB desteği alamamaktadır. Bu açıdan verilecek eğitim ve alınacak sertifika, kendi işini kurmak isteyen ve KOSGEB Projelerinden hibe desteği almak isteyenler açısından çok önemli bir faaliyet olarak görülüyor.

Kendi işini kurmak isteyen engelliler aldıkları Girişimcilik Sertifika ile KOSGEB’e sunacakları proje için 30 bin TL hibe alabilecekler. Hibe alan ve daha sonra da işini geliştiren engelliler ise 1 yıl sonra yine KOSGEB tarafından 70 bin TL faizsiz ve geri ödeme kolaylığı olan bir kredi desteğine de sahip olabilecekler.

Hayat Ağacı Derneği de bu faaliyete destek vererek, yardım yaptığı engelli kişilerin girişimcilik eğitimine katılımlarını sağlayacak, kişilerin kendi işlerini kurmaları ve ekonomik bağımsızlıklarını elde ederek yardım alan değil yardım eden kişi konumuna gelmelerine rehberlik etmiş olacak.

Girişimcilik eğitimine katılmak isteyen engelli kardeşlerimiz en geç bu Perşembe gününe kadar engelli rapor fotokopileri, diploma ve nüfus cüzdanı fotokopileri ile birlikte Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: