Yem Bitkisi Yetiştiriciliğine Teşvik

Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında yem bitkileri arasında önemli bir yere sahip olan fiğ yetiştiriciliğini teşvik etmek amacı ile önceki yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da İl Özel İdaresi destekli fiğ tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Yüzde 50’si Düzce İl Özel İdaresi destekli olmak üzere 217 çiftçiye toplam 33 bin 400 kilogram fiğ tohumunun dağıtımı yapıldı.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, “İlimizde son yıllarda artan hayvan sayısının kaba yem ihtiyacını karşılamak, mera alanları üzerindeki otlatma baskını azaltmak, kaliteli ve ucuz yem üretmek amacıyla fiğ tohumu dağıtıyoruz. Hayvancılığın en önemli girdilerinden olan kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla fiğ tohumu dağıtımı önem arz etmektedir. Bu yıl dağıtılan tohumda biraz daha artış yaparak 33 bin 400 kilograma çıkardık. Ot üretmek amacıyla tohum dağıtımı maliyetlerinin aşağıya çekilmesi anlamında önemlidir” dedi.

Düzce’de Merkez İlçe‘de 10 bin 910 kg, Cumayeri İlçesi’nde 650 kg, Çilimli İlçesi’nde 8 bin 800 kg, Gölyaka İlçesi’nde 5 bin 610 kg, Gümüşova İlçesi’nde 6 bin 800 kg, Kaynaşlı İlçesi’nde 130 kg ve Yığılca İlçesi’nde ise 500 kg fiğ tohumu dağıtıldı.

İl Müdürü Harun Kabaoğlu, 2012 yılı üretim sezonunda 21 bin 481 dekar alanda yem bitkisi eken 741 kişiye destek ödemesi yapıldığını söyledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: