Aldığı Destekle Kurduğu Fabrikada Seri Üretime Başladı!

Aldığı Destekle Kurduğu Fabrikada Seri Üretime Başladı!

Bitlis’in Tatvan ilçesinde evinin bodrumunda marangozluk yaparak geçimini sağlayan Mehmet Arif Gürgen isimli işletmeci, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan (DAKA) aldığı hibe destekle kurduğu fabrikada seri üretime başladı. Girişimci Arif Gürgen, Kuzey Irak’a da imalat satışı yapmayı planladıklarını söyledi.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Bitlis’in Tatvan ilçesinde bir işletmecinin daha fabrika kurma hayalini gerçekleştirdi. Tatvan’da evinin bodrum katında küçük çaplı marangoz atölyesinde ailesinin geçimini sağlayan Mehmet Arif Gürgen, 1995 yılında Küçük Sanayi Sitesi’nde açtığı yeni iş yerinde üretimine devam etti. 15 yıl sanayi sitesinde çalışmaya devam eden Gürgen, hayalini kurduğu mobilya ve Lake boyalı seri kapı üretimini 2010 yılında DAKA’ya sunduğu proje ile gerçekleştirdi. Mehmet Arif Gürgen, 1980 yılında işçilikle başladığı marangozluk serüveninin DAKA ile fabrikada seri üretimdeki başarı öyküsünü şu şekilde anlattı: “Marangoz mesleğine 1980’lerde başladım. Çocukluğumdan beri de bu işi yapıyoruz. Tatvan’da sanayi sitesi olmadığı için ilk iş yerini evimizin altındaki bodrumda yapmaya başladık. Daha sonra sanayi oluşumu oluşturuldu. 1995 yılında devletin teşvikiyle de esnaflar sanayi sitesine gelmek zorunda kaldı. Sanayi sitesindeki süre zarfında çok iyi işler yaptık.”

2010 yılına kadar fiilen üretime devam ettiklerini aktaran Gürgen, “Hayalimde üretim yapacak bir projem vardı. Çok şükür Cenab-ı Allah’ta bunu bana nasip etti. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) ve devletimizin desteğiyle ‘bismillah’ diyerek üretime başladık. 8 Ağustos 2013 tarihinde üretime başlamış olduğumuzdan dolayı sadece Bitlis yöresine veriyoruz. Ama tahmin ettiğimizden de iyi siparişler alıyoruz. Bölgede gerek TOKİ işleri, gerekse yap-sat işlerinde ilimizde ve ilçelerimizde, çevre illerden talepler alıyoruz. Sanayi sitesindeki üretim kapasitemiz ile fabrikadaki kapasitemiz ölçülemez. Üretim kapasitemiz yüzde 500’ün üzerinde arttı. Sanayide çalışırken en fazla 5-6 personel çalıştırırken yeni fabrikada 23 personel çalıştırıyorum. Bölgemizde istediğimiz düzeyde kalifiye eleman bulamadığımız için İstanbul’dan 7-8 tane kalifiyeli usta getirdim” ifadelerini kullandı.

Bulundukları il ve bölgeden dolayı iş bulma şanslarının yüksek olduğunu dile getiren Gürgen, “Hatta ve hatta Kuzey Irak başta olmak üzere çevre ülkelere de imalat satışımız olabilir. İstihdam sayısında yapılan işlerde görüldüğü gibi bu her yıl kademeli olarak artacaktır. Yeni bir binanın yapılmasıyla istihdam sayısının artması, iş çeşitliliğinin artması, seri üretime geçilerek bunlarda kaçınılmaz olacak. Çünkü işler geliştikçe bunların arkası gelecek. İş geliştikçe yenilikler olacak. Yeniliklere de ayak uydurabilmek için sürekli büyümek, sürekli istihdamı artırmak, sürekli gelişmek lazım” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: