300 Projede 133 Milyon TL Hibe

300 Projede 133 Milyon TL Hibe

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2014 yılında Samsun, Çorum, Amasya ve Tokat illerinde 26 milyon TL’lik hibe verecek.

Şu ana kadar 300 projeye 133 milyon TL hibe desteği sağlayan OKA, 2014 yılında 70 milyon TL hibe desteği vermek için proje teklif çağrısında bulundu. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2014 yılı teklif çağrısı bilgilendirme toplantısının ilki Samsun’da düzenlendi.

OKA 2014 yılı “Yenilebilir Enerji Mali Destek Programı” ile “KOBİ’lere Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar Mali Destek Programı”nın tanıtımının İl Özel İdaresi toplantı salonunda yapıldığı toplantıya Vali Hüseyin Aksoy, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Haluk Şimşek, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile KOBİ yetkilileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “OKA kurulduğu günden itibaren bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kalkınmasına katkı sağlayacak birçok projede yer aldı. Proje çağrılarında bulundu ve gerek kamu kuruluşları, gerek sivil toplum kuruluşları ve gerekse özel sektörün başvuruları neticesinde uygun gördükleri kaynakları bu amaçla kullandı. Bugüne kadar kurulduğu günden itibaren kalkınma ajansımızı Çorum, Tokat, Amasya ve Samsun illerimizde 300 projeye yaklaşık olarak 70 milyon TL’lik bir kaynak kullandırdı. Eş finansmanlarımızı da bunlara dâhil ettiğimizde 133 milyon TL’lik bir proje bu bölgede hayata geçirilmiş oldu. Bunlar sivil toplum örgütlerimizin de almış olduğu kaynakları bunlara dâhil ettiğimizde, sosyal projeler olduğu gibi KOBİ’lerin kendilerini geliştirme ve ekonomiye katkı sağlayacak birçok alanda yer alan projelerdir. Özellikle güdümlü projeler kapsamında da Türkiye’deki ajanslar içerisinde ilk güdümlü projeyi uygulayan ajanslardan birisi de OKA olmuştur. Bu kapsamda Samsun Fuar ve Kongre Merkezine yaklaşık olarak 7 milyon TL’lik bir kaynağı OKA’nın finansman desteği ile gerçekleştirdik” dedi.

Projeler Uzmanlar Tarafından İnceleniyor

OKA’nın 2014 yılı teklif çağrısına bütün kurum ve kuruluşlar ile özel sektörlerin başvurmalarını beklediğini belirten Vali Aksoy, “Kalkınma ajanslarımızın bu çağrılarına bütün kurum ve kuruluşlarımızın, özel sektörümüzün başvurmalarını bekliyoruz. Özellikle bugün duyurusunu yapacağımız başvurularda 2 başlık altında toplam bütçesi yaklaşık olarak 26 milyon TL’lik bir kaynağı bu 2 başvuru ana başlığı altında bütün illerimizi kapsayacak OKA’nın ait olan bölgemizdeki projelere kullandıracağız. ‘Yenilebilir Enerji Mali Destek Programı’ ve ‘KOBİ’lere Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar Mali Destek Programı’ projeleri artık inovasyon kavramı çağımızın en önemli kavramları haline geldi. Projelerin istenilen düzeyde olması büyük önem taşıyor. Bu projeler kalkınma ajansımızda bağımsız uzmanlar tarafından inceleniyor, notlar veriliyor. Projenin amacı ve niteliği çok iyi olabilir ama biz onu iyi ifade edememişsek bu defa bu uzmanlardan geçerli not alamayabiliyor” diye konuştu.

Oka 2014 Yılı Hibesi 26 Milyon TL

OKA’nın 2014 yılı proje teklif çağrısında bulunan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, “2014 yılı teklif çağrısı kapsamında toplam 26 milyon TL kaynak tahsis edilen ‘Yenilebilir Enerji Mali Destek Programı’ ve ‘KOBİ’lere Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar Mali Destek Programı’nı bugün itibariyle kamuoyuna duyuruyoruz. İlk olarak ‘Yenilebilir Enerji Mali Destek Programı’nın amacı TR83 bölgesinde yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması ve elektrik üretiminin arttırılması yoluyla sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamaktır. Ajansımız bu proje için kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının uygun başvuru sahibi olabileceği toplamda 7 milyon TL bütçe tahsisi yapılan sizlere ilan etmektedir. Program kapsamında verilecek destek tutarları asgari 50 bin TL, azami 750 bin TL olacaktır. İkinci olarak ‘KOBİ’lere Yönelik Yenilikçi Yaklaşımlar Mali Destek Programı’nın amacı bölgemizde faaliyet gösteren ve öncelikle katma değer oluşturma kapasitesi yüksek olan KOBİ’lerin uluslararası düzeyde rekabet güçlerinin, Ar-Ge ve yenilikçilik kapasiteleri ile birlikte ihracata dönük ileri teknoloji, kalite ve katma değere sahip ürün geliştirme ve üretme imkânlarının arttırılması ve bölgede yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırmaktır. Bölgemizde faaliyet gösteren KOBİ’lerin uygun başvuru sahibi olabileceği toplamda 19 milyon TL bütçe tahsisi yapılan program kapsamında verilecek destek tutarları asgari 40 bin TL, azami 400 bin TL olacaktır. Her iki programımız için de Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS) üzerinden son başvuru tarihi 28.02.2014 saat 23.50 olup, proje dosyalarının son teslim tarihi 07.03.2014 saat 17.00’dır” şeklinde konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: