Yerel ürünler TKDK Desteğiyle Dünya Pazarına Açılacak


Yerel ürünler TKDK Desteğiyle Dünya Pazarına Açılacak

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörlüğü, yaklaşan 12. Çağrı dönemi öncesinde Aydın ili için yerel ürün listesinin onaylanarak hibe desteği kapsamına alındığını duyurdu.

Kurumdan yapılan açıklamada; yaklaşan 12. Başvuru Çağrı İlanı’nda Aydın adına önemli gelişmeler sağlandığı, yöresel el sanatları ve gıda ürünlerinin de destek kapsamına alındığı söylendi. Bu konuyu oldukça önemsediklerini ifade eden İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, şunları söyledi: “Biz birçok kültürel varlığımızın değerini sonradan anlıyoruz. Anladığımızda da o kültürel değerin kaybolduğunu görüyoruz. Bu anlamda geleneksel el sanatları, dokumacılık, keçe yapımı, halı, kilimcilik yapımı, yorgancılık, çanak-çömlek yapımı, taş işleme, nakış işleme, hasır işi, sepet ve süpürge yapımı gibi el sanatlarına %50 oranında geri ödemesiz hibe desteği verilecek.

Öte yandan kentin marka değeri olan yöresel ürünlerinin de desteklenmesinin hem üreticileri hem de kent ekonomisi adına önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Çiftçi, gerek pazarlama, gerekse üretim anlamında destekler verileceğini kaydetti. Çiftçi, “İncir, zeytin, zeytinyağı, kestane, bal kabağı, tahin, tahin helvası, çilek, şeftali, narenciye, nar, cin mısırı (patlak mısır), çam fıstığı, kabak tatlısı, yuvalama paşa böreği, prina yağı, kuru prina, prina tozu ve suyu” gibi ürünler, yerel ürün bazında desteklenecektir. Yatırımcılarımız ciddi projelerle bizden alacakları destekler ile işletmelerini büyütüp ürünlerini dünya pazarlarına sunma imkânına kavuşabilir” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: