Ar-Ge ve Yazılım Faaliyetlerine Devlet Desteği Sürüyor

Ar-Ge ve Yazılım Faaliyetlerine Devlet Desteği Sürüyor

Devlet, yazılım geliştirerek veya Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) ile yapılan buluşların satışı durumunda KDV almayacak, kazançların yarısı Kurumlar Vergisi’nden istisna edilecek. Ayrıca mucitle sanayiyi buluşturmak amacıyla Patent Değerlendirme Ajansı kurulacak.

Maliye Bakanlığı, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) yaparak veya yazılım geliştirerek ortaya konan buluşların satılması, kiralanması, devredilmesi durumlarında katma değer vergisi (KDV) almayacak. Buradan elde edilen kazançların yarısı Kurumlar Vergisi’nden istisna edilecek.

Özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) Ar-Ge’ye ağırlık vermesini isteyen hükümet, önümüzdeki yıl sonuna kadar birçok işletmeye destek verecek. Ayrıca, dışa bağımlılığın yüksek olduğu savunma, sağlık ve enerji gibi sektörlerden sorumlu kamu kuruluşlarında Ar-Ge destek programları geliştirilecek.

Maliye Bakanlığı, Ar-Ge’ye ve yüksek katma değerli ürünlerin önemli girdilerinden olan yazılım faaliyetlerine desteklerini sürdürüyor.

Bakan Şimşek, söz konusu faaliyetlere desteklerinin süreceğini belirterek, Ar-Ge ve yazılım faaliyetleri yürütenlere bir müjde daha verdi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, küresel ekonomide işletmelerin Ar-Ge ve yenilik yoluyla teknolojik bilgi üretmesinin önemini vurguladı. Şimşek, ürün kalitesi ve standartlar yükseltilerek üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve ekonominin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulmasının da oldukça önemli olduğuna dikkati çekti. Bu kapsamda, üretim ve ihracatın yüksek katma değerli bir yapıya kavuşması gerektiğinin altını çizen Şimşek, ülkedeki Ar-Ge harcamalarının son 10 yılda önemli oranda arttığını söyledi. Bakan Mehmet Şimşek, buna karşın patent ve ticarileştirme hususlarında ilerleme ihtiyacının devam ettiğini belirterek, bunu sağlamak için de hükümet olarak çeşitli tedbirler aldıklarını ifade etti.

80 Milyon TL Destek

Şimşek, bu düzenleme ile Türkiye’de teknoloji yatırımı ve transferi yapılmasının daha fazla teşvik edileceğini, Türkiye’nin katma değer zincirinde daha yukarı seviyelere çıkmasının sağlanacağını söyledi.

Önümüzdeki dönemde hükümetin mucitler ve Ar-Ge çalışmaları için başka çalışmaları da olacak. Mucitle sanayiciyi bir araya getirmek ve patentin ekonomik değerinin tespitinde yardımcı olmak için Patent Değerlendirme Ajansı kurulacak.

Hükümet, önümüzdeki dönemde özellikle KOBİ’lerin Ar-Ge çalışmalarını destekleyecek. Bu kapsamda 2014 yılı sonunda 1400 işletmeye yaklaşık 80 milyon TL destek sağlanması planlanıyor.

Dışa bağımlılığın yüksek olduğu savunma, sağlık ve enerji gibi sektörlerden sorumlu kamu kuruluşlarında Ar-Ge destek programları geliştirilecek. TÜBİTAK tarafından yürütülen TARAL (Türkiye Araştırma Alanı Programı) kapsamındaki projelerde ve araştırma altyapısı desteklerinde öncelik bu alanlara verilecek.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: