Yöresel Gıda Ürünlerine Ve El Sanatlarına TKDK’dan Büyük Destek


Yöresel Gıda Ürünlerine Ve El Sanatlarına TKDK’ dan Büyük Destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörlüğü, tarım ve hayvancılık desteklerinin yanı sıra yerel ürünler ve mikro işletmelerin desteklenmesi kapsamında yöresel gıda.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörlüğü, tarım ve hayvancılık desteklerinin yanı sıra yerel ürünler ve mikro işletmelerin desteklenmesi kapsamında yöresel gıda ürünleri ve geleneksel el sanatları alanlarında da yüzde 50 oranında geri ödemesiz hibe desteği veriyor.

TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, yaptığı açıklamada; “Yerel ürünler hakkında Avrupa Birliği Komisyonu ile yapılan uzun soluklu mücadele ve gayretler neticesinde Kurumumuzun kurulduğu günden beri anlattığımız ve sözünü verdiğimiz Aydınlı çiftçimizin ve üreticilerimizin desteklenmesi konusunda AB ile müzakere sürecinde yapılan antlaşma ile incir, zeytin, zeytinyağı, kestane, bal kabağı, tahin, tahin helvası, çilek, şeftali, narenciye, nar, patlak mısır, çam fıstığı, kabak tatlısı, yuvalama, paşa böreği, prina yağı, kuru prina, prina tozu ve suyu gibi yerel ürünlerimizi Aydın’ımıza kazandırmayı başardık. Geleneksel el sanatları alanında ise ahşap işleri, metal işleri, cam işleri, seramik üretimi, çanak çömlek, çinicilik, dokuma, hasır işi, sepet dokuma, müzik aletleri yapımı, keçe yapımı, kilimcilik, halıcılık, semer yapımı, taş işleme, dekoratif taş işi, sedef döşeme, kağıt sanatları, saraçlık, folklorik bebek ve giysi yapımı, yorgancılık, tarak yapımı, alçı işleri, tandır yapımı, dikişçilik, giysi dekorasyonu, nakış işleme, örgü, süpürgecilik gibi el sanatları sektörlerinde 10 bin Euro ile 400 bin Euro arası yatırımlarda yüzde 50 oranında geri ödemesiz hibe desteği sağlayacağız. Bahsedilen alanlarda, fabrika satış mağazası veya tanıtım stantları kurulması da dahil üretim tesislerinin ve idari binaların inşası, modernizasyonu veya genişletilmesi, yerel ürünlerin üretim ve paketlenmesine ve el sanatları faaliyetlerine yönelik makine-ekipman alımı, proje hazırlığı için hizmet alımı harcamalarını içeren yatırımlar desteklenecek. Tüm hemşerilerimizden isteğimiz ellerini çabuk tutmaları, bir an önce bizleri ziyaret etmeleri ve projelerini çağrı dönemi içinde yetiştirerek, IPARD hibe fonlarından yararlanmalarıdır” diye konuştu.

Kentin marka değeri olan yöresel ürünlerinin desteklenmesinin hem üreticiler, hem de kent ekonomisi adına önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Çiftçi, gerek pazarlama, gerekse üretim anlamında destekler verileceğini kaydetti. TKDK’ nın bu sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere fabrika ve atölye inşaatı yapımı desteği ile makine ekipman desteği verdiğine işaret eden Çiftçi, “İsterseniz sadece inşaat desteği alarak fabrika-atölye inşaatı yapıp içine mevcut makinelerinizi koyabilir, isterseniz mevcut kiralık ya da kendinize ait tesisinize sadece makine ekipman desteği alabilir, isterseniz hem makine-ekipman desteği hem de inşaat desteği alabilirsiniz. Alınacak makine ekipman ya da yapılacak inşaatlara net yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği veriliyor. Yapılan yatırımlar, KDV, ÖTV, Gelir Vergisi, kurumlar vergisi ve gümrük vergisinden muaf olacaktır. Yani yapacağınız alımlarda, Maliye Bakanlığı’ndan alınacak ‘Vergi Muafiyeti Belgesi’ ile hiçbir vergi ödemeyeceksiniz. Tüm bu destekler sonucunda sağlanan karşılıksız hibe destekleri yüzde 50 bandını rahatlıkla geçmektedir. Kuruma deri ödemesiz hibe destekleri için başvuracak vatandaşlara önemli bir hatırlatma yapılacak olursa; projelerin teslim edilme tarihleri 10 Şubat – 10 Mart arasıdır. Yani son gün 10 Mart 2014’tür” şeklinde konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: