CÜ Geomatik Mühendisliği Bölümünün Projesi TÜBİTAK Tarafından Desteklenecek


 CÜ Geomatik Mühendisliği Bölümünün Projesi TÜBİTAK Tarafından Desteklenecek

Cumhuriyet Üniversitesi (C.Ü.) Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin başarıları devam ediyor.

Geomatik Mühendisliği Ölçme Tekniği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Poyraz, Kamu Ölçmeleri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Ercüment Ayazlı, Jeodezi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kemal Özgür Hastaoğlu, Kartografya Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Önder Gürsoy, Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tarık Türk ile birlikte yaptıkları projelerden bahsetti. Projelerin başlangıç olduğunun yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Fatih Poyraz konuşmasında, sadece Sivas’ta değil ülkemizin farklı bölgelerinde de çalışmalar yaptıklarını belirtti.

İlk olarak Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) 2013 yılında çağrılı olarak ilan ettiği alanlara ilişkin önerdikleri proje başvurusu AFAD tarafından desteklenmeye layık görüldüğünü belirten Poyraz, Bu proje, Cumhuriyet Üniversitesi’nin AFAD tarafından desteklenen ilk proje olma özelliğini taşımaktadır. Adı anılan bu projenin içeriği, PS-INSAR uzay radar görüntülerinin de kullanılarak içeriği genişletilmiş ve TÜBİTAK‘a eylül ayı içinde proje önerisi olarak sunulmuştur dedi.

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görülen projenin, GPS ve PS_INSAR yöntemleri kullanılarak milimetre seviyesindeki yatay ve düşey deformasyon hareketlerinin belirlenmesi amaçladığını belirten Poyraz, Son olarak eylül ayında yaptığımız arazi çalışmasında yaklaşık 20-25 senede yaklaşık olarak 1 ile 2 metre arasında bir çökme olduğunu tespit ettik ifadelerini kullandı.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: