Japonya’ya Limon İhracatı Başlıyor


Japonya’ya Limon İhracatı Başlıyor

Ekonomi Bakanlığı, Japonya’ya yönelik limon ihracatının önündeki engellerin tamamen kaldırıldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye menşeli taze meyve ürünlerinin Uzakdoğu’ya ihracatının başlatılabilmesi için 2003’te bakanlığın koordinatörlüğünde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri ve üniversitelere bağlı araştırma enstitüleri temsilcilerinden oluşan “Uzakdoğu’ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi” kurulduğu belirtildi.
Komitenin; Japonya’ya greyfurt, limon ve kiraz ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin çalışmaları neticesinde 2011 Ocak ayında Japonya’ya greyfurt ihracatının başladığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Komitenin yine anılan ülkeye limon ihracatına ilişkin çalışmaları ile 6-8 Ocak 2014 tarihlerindeki Başbakanımızın Japonya ziyareti sırasında Sayın Bakanımızın girişimleri sonucunda, artık ülkemizden Japonya’ya yönelik limon ihracatının önündeki engeller tamamen kaldırılmış bulunmaktadır.
Bir ada ülkesi olması sebebiyle dünyanın gıda güvenliği ve hijyen uygulamaları konusunda en hassas ülkelerinden birisi olan Japonya’nın ülkemiz menşeli limon ve greyfurttaki ithalat yasağını kaldırmış olması, Türkiye için önemli bir referans teşkil etmektedir. Bu bağlamda, pazara giriş çalışmalarının diğer Uzakdoğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmek suretiyle pazar çeşitliliğinin sağlanması ve taze meyve ve sebze ürünlerimizin söz konusu coğrafyadaki pazar payının artırılması amaçlanmaktadır.”
Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: