40 Milyon Hibe İçin 292 Proje Yarışıyor


40 Milyon Hibe İçin 292 Proje Yarışıyor

Adana ve Mersin’deki girişimcilere sağlayacak olan 40 milyon lira hibe desteği için toplam 292 proje başvuru kabul edildi.

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) Adana ve Mersin’deki girişimcilere 2014 Mali Destek Programları kapsamında sağlayacağı 40 milyon lira hibe desteği için toplam 292 proje başvuru kabul edildi.

ÇKA’nın 2014 Mali Destek Programları geçen kasım ayında açıldı. Bölgesel Rekabet ve Yenilik Mali Destek Programı’nda 20 milyon lira, Üretim ve Çevre Alt Yapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı’nda 10 milyon lira, Kırsal Ortak Üretim Alt Yapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nda 10 milyon lira destekleme verileceği bildirildi.

10 Şubat’ta sona eren proje teslim sürecinin ardından yapılan değerlendirmede Bölgesel Rekabet ve Yenilik Mali Destek Programı kapsamında 239, Üretim ve Çevre Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 32, Kırsal Ortak Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 21 olmak üzere toplam 292 proje başvurusu kabul edildi.

Hangi Sektörler Destek Alacak?

Adana ve Mersin’de 3.8 milyon insanın refahını destekleyen ÇKA, KOBİ‘lere yönelik 20 milyon bütçeli Bölgesel Rekabet ve Yenilik Mali Destek Programı’nda gıda ve içecek, kimya-plastik, konfeksiyon, metalik olmayan mineral ürün imalatı, mobilya, turizm ve bilişim sektörlerinden başvuru aldı. Proje seçmelerinde Ar-Ge’ye, markalaşmaya, pazar ağı oluşturmaya, ürün çeşitliliğine öncelik verildi. Bu programda destek tutarı 75 bin-500 bin lira arasında 9 ay süreli olacağı duyuruldu.

10 milyon lira bütçeli Üretim ve Çevre Alt Yapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı’nda ise küçük ölçekli alt yapının güçlendirilmesi amaçlandı. Bu programda rekabet gücünün yükseltilmesi, yenilikçilik kapasitesinin artırılması, çevresel sürdürebilirliğe yönelik alt yapının ve turizmin geliştirilmesine yönelik projeler kabul edildi. Buradaki destek tutarının 100 bin-750 lira arasında 12 ay süreli olacağı belirtildi.

10 milyon lira bütçeli Kırsal Ortak Üretim Alt Yapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nda ise bölgede metropol alan dışında kalan yerlerde gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve bölge içi gelişmişlik ile farklılıkların azaltılmasına yardımcı olacak üretim alt yapısının geliştirilmesi amaçlandı. Bu programda destek tutarının 40 bin-150 bin lira aralığında, 12 ay süreli olduğu ifade edildi.

ÇKA, 2009’dan bugüne kadar toplam 539 proje için 152 milyon hibe tahsis etti, harekete geçirilen kaynağın eş finansman ile 270 milyon lirayı bulduğu belirtildi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: