Çiftçiye Organik Tarım Desteği


Çiftçiye Organik Tarım Desteği

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, organik tarım alanlarının artırılmasını teşvik etmek amacıyla çiftçilere fidan dağıtımını sürdürüyor.

Bu kapsamda getirilen fidanlar, organik tarım için uygun bölgelerde Başkent çiftçilerine dağıtılarak, organik ürün üretmeleri sağlanıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhsin Temel, projenin 2012 yılında uygulanmaya başladığını ve ilk organik ürünlerin seneye alınacağını ifade etti. Temel, 2012 yılında 40 dekar alanda başlayan projenin 2013 yılında 90 dekar alanla devam ettiğini, bu yıl da 85 dekar organik bahçe kurulduğunu söyledi. Bu yıl Akyurt ve Elmadağ ilçelerinde 7 çiftçiye 65 dekar alan için 3 bin 250 adet yarı bodur elma, 20 dekar alan için de 750 adet yarı bodur kiraz dağıtıldığını kaydeden Temel, getirilen fidanların aynı yıl içinde kontrol ve sertifikasyon işlemlerine başlanıldığını, 3 yıl sonra da ilk ürünlerin alınacağını ifade etti. Ankara’nın organik tarım için elverişli şartlara sahip olduğunu kaydeden Temel, organik tarımı yaygınlaştırmak istediklerini belirtirken, “Organik ürünler her geçen gün pazar payını artırıyor. İnsanlar artık raflarda organik ürünler arıyor. Bu konuda çok ciddi bir pazar potansiyeli var. Talebin karşılanabilmesi için organik üretimin artırılması gerekiyor. Ankaralı üreticilerimizden bunu dikkate alarak organik tarım imkânlarını değerlendirmelerini bekliyoruz” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: