TKDK Küçük Çiftçilere Büyük Umut Kaynağı Oldu


TKDK Küçük Çiftçilere Büyük Umut Kaynağı Oldu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kastamonu İl Koordinatörlüğü tarafından destek sağlanan Şerafettin Kuşgözoğlu’ na ait “Kuşgözoğlu 11 Başlık Yarı Açık Süt üretim İşletmesi” tesisine İl Koordinatörü Eniz GÖKÇEK tarafından bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret de Hayvancılıkla ilgili konular değerlendirildi.

Yapılan ziyarette Kuşgözoğlu; “Eski sistem köy usulü hayvancılık işi ile uğraşıyordum. Mevcut ahırlarımızın bazı kısımları neredeyse yıkılacak şekilde idi. Geçimimizi hayvancılıktan sağladığımız için ahırlarımızı yenilemek ya da yeni bir ahır yapmak mecburiyetindeydim.

Süt inekçiliği için gerekli olan Traktör, Manuel süt sağım makinesi, süt kalite test cihazı, süt soğutma sistemi, süt depolama tankı, yem ezme makinası, yem karma ve yem hazırlama makinası almaya ve proje hazırlamaya karar verdim. Eski ahırımda hayvanlar kötü ve hijyenik olmayan koşullarda yaşamaktaydı ve süt verimi az seviyedeydi. Yapmış olduğumuz yeni ahırımızda hayvan refahını sağlayarak süt veriminin %30-40 seviyelerinde arttırmış ve süt sağım makinası ve süt soğutma tankı ile süt kalitesini de arttırmış olacağız.

TKDK’ya sunduğumuz proje kabul edildikten sonra projemizi hayata geçirdik ve hibe desteğimizi aldık. Projemiz için TKDK’dan%60 oranında hibe desteği olarak toplam 148.543,46 TL ödeme gerçekleştirildi. Şimdi eksikliğini hissettiğimiz balya makinası, römork, sıvı gübre dağıtma tankı ve gübre pompası almak için 2. Projemizi sunmak için hazırlıklarımızı tamamladık. 

TKDK Kastamonu İl koordinatörü Gökçek ise; “Bu proje küçük ölçekli bir proje. Bu yüzden ayrıca önemsiyoruz. Zira sadece büyük ölçekli ve çok parası olanalar hibe alabilir gibi bir algı var.  Bu algı tüm Türkiye’de yaygın hala.  Biz Kastamonu İl Koordinatörlüğü olarak bu algıyı kırma yönünde çok iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyoruz.

Bundan sonrası için ilimizde bulunan binlerce küçük ölçekli işletmeyi Kurumumuza davet ediyoruz. Zira örneği var siz de bizden hibe alabilirisiniz.

Ayrıca bu hibelerin alınması artık bir zaruret haline geldi.  Zira modern işletmelerle hayvancılık yapılmadığı taktirde bu işler bitme noktasına gelecek. Ne yeni nesil böyle ilkel bir hayvancılık yapmaya niyetli, ne de zaten böyle bir hayvancılık karlı” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: