Kreş Açan Kadına Büyük Teşvik


Kreş Açan Kadına Büyük Teşvik

Hükümet, ‘düşük fiyatlı’ kreş açan kadınlara özel teşvikler sağlamak amacıyla çalışmalara başladı. Pakette faizsiz kredi, vergi indirimi ve sigorta prim desteği de bulunuyor.

Hükümet düşük ücretli kreş açmak amacıyla bir araya gelen kadınları desteklemek için harekete geçti. Çocuklu kadınların istihdama kazandırılması, kreş fiyatlarının aşağı çekilmesi ve sayılarının artırılması amacıyla hazırlanan pakette, faizsiz kredi kolaylığı, vergi indirimleri ve sigorta prim destekleri yer alıyor. Türkiye genelindeki kreşlerin durumlarına yönelik inceleme yapan Aile, Kalkınma ve Sağlık bakanlıkları kreşlerle ilgili bir rapor hazırladı. Rapor, 700 liradan başlayıp 2 bine kadar çıkan kreş fiyatlarının özel sektörde çalışan orta gelirli kesimin kreşten faydalanamadığı gerçeğini ortaya koydu. Bu nedenle işten ayrılmak zorunda kalan kadının iş hayatından uzaklaştığı görüldü.

Şehir Merkezleri Odaklı

Sağlanacak desteklerle, düşük ücretli kreş açılmasının yaygınlaştırılması ve tüm kesimlerin bu olanaktan faydalanabilmesi hedefleniyor. Düşük ücretli kreşlerin açılmasıyla ilgili desteklerin şehir merkezlerini kapsaması planlanıyor. Yapılan araştırmalara göre kreş ihtiyacı çekirdek ailelerin ağırlıkta olduğu Batı’da daha fazla hissediliyor. Doğu’da “geniş aile” geleneğinin yaygın olması nedeniyle çocukları güvenilir bir yere emanet etme sıkıntısı yaşanmıyor.

Masraflar Gider Gösterilecek

Hazırlanan teşvik paketiyle özel şirketlere de kreş desteği sağlanacak. Buna göre şirketler, kreş harcamalarının tamamını “gider” olarak gösterebilecek. Bu yolla özel sektörün kreş açmaya cezayla değil teşvikle özendirilmesi hedefleniyor.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: