Çiftçilere Hibe Şöleni


Çiftçilere Hibe Şöleni

Balıkesir’de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Balıkesir İl Koordinatörlüğü, merkezdeki 8 köyden 27 çiftçiye yüzde 50 hibe ile KDV ve ÖTV’den muaf olarak sıfır km son modern traktör dağıttı. Aslıhantepecik, Aslıhan, Yenice, Paşaköy, Karamanköy, Atköy, Büyükbostancı ve Ovacık köylerinden “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi” kapsamında proje sunan ve projesi onaylanan 28 yatırımcısıyla bir araya geldi. Projelerinin kapsamında bulunan traktör ve makine ekipmanları toplam 27 faydalanıcıya törenle teslim edildi.

Hibe almaya hak kazanan proje sahibi Mustafa Aycın, köylerinde bir hayal kurduklarını ve bu hayalin gerçeğe dönüşmesi için birlik olup Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvurduklarını ve sonucunda hayallerine kavuştuklarını anlatan kısa proje öyküsüyle TKDK Balıkesir İl Koordinatörü Dr. Mesut Filizciler ile kurum çalışanlarına, proje hazırlarken belgeler aldıkları ilgili diğer kuruluşlara teşekkürlerini sundu. Kurum İl Koordinatörü Mesut Filizciler, bugüne kadar 11 çağrıya çıkarak toplam 181 proje aldıklarını ve bunların 104’ünün uygun bulunarak Balıkesir’e 66 milyon Lira tutarında yeni yatırımların yapılmasına vesile olduklarını, geçen mart ayında sonlanan 12. çağrı ilanı kapsamında ise 59 proje aldıklarını, bu projelerin incelenmelerinin ardından Ankara’ya gönderileceklerini ve bunların onaylaması halinde Balıkesir’in toplam 73 milyon liralık daha yeni yatırımlara kavuşacağını söyledi. Mesut Filizciler, “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi Ve Geliştirilmesi” kapsamında traktör ve makine-ekipman almak için proje sunan ve hibe almaya hak kazanmış 27 faydalanıcının yararlandığı bu yatırımlarda 3 milyon 738 bin liralık harcamanın 1 milyon 834 bin liralık kısmının TKDK tarafından hibe şeklinde desteklendiğini, hayata geçen bu yatırımların, yeni çağrı dönemleri için halkın TKDK hibelerine müracaatlarında bir referans ve güven niteliğinde olacağını anlattı. Hibe desteklerini anlatırken, dağıtırken, insanları ikna etmeye çalışırken çok fazla dirençle karşılaştıklarını belirten Filizciler, “Devlet size niye traktör versin, Siz bunlara inanıyor musunuz, karşılıksız traktör mü olurmuş, şimdiye kadar kim almış da siz alacaksınız” gibi olumsuz yorumlar yapıldığını, ama bugün; TKDK’ya inanan, ikna olan, itimat eden ve güvenenlerin yüzlerinin güldüğünü vurguladı. Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da halkı selamladığı konuşmasında bu tür imkanların daha 5 yıl önceye kadar olmadığını TKDK’ların Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla kurulduğunu kaydetti. Kaymakam Bayram Gale de çitçilerin hibe traktörlerinin hayırlı olmasını diledi.

Hayaldi Gerçek Oldu

Bu arada traktörlerini teslim alan çiftçilerden Aslıhantepicik köyünden Hüseyin Suna, “Bizlere 1 yıl önce bu bilgilendirme sonucunda tıbbi aromatik kursu gördük. Aldığımız belgelerle bizim tarlaları işleyebileceğimiz traktör ve ekipmanların devlet desteği ile bize verilebileceğini söylediler. Biz de gerekli başvuruları yaptık, yapılması gereken işlemleri yaptık. kimse buna inanmazdı, biz bile inanmadık ama bunlar hayaldi gerçek oldu. Tarlalarımızı daha iyi işleyeceğiz daha güzel verimli mahsuller alacağız. Bu desteği alabilmemiz için yardımcı olan herkese biz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hibe desteğin yarısını devlet veriyor, KDV’lerden muafız. Devletimiz sağ olsun, teşekkür ederiz” dedi.
Küçükbostancı Köyünden İsmail Erkman, “Eylül ayında babam başvurdu, sonra olur mu olmaz mı derken, tıbbi aromatik kursuna gidince alabiliyormuşuz bu hakkı. Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliği belgesi aldıktan sonra TKDK’ya müracaat ettik. Gerekli başvuruları yaptık. Bekledik ve sonra hakkımız çıktı, traktör son model ve çok modern. Kliması var, bir sürü vitesi var, sürüngeni çok iyi, takviyesi, serisi, fren dört tekerleği birden tutuyor. KDV yok, muaf, alet edevat da aynı şekilde. Çiftçi için büyük kolaylık, teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: