AB Fonlarından Tarıma Büyük Bütçe

abtarim

AB Fonlarından Tarıma Büyük Bütçe

İzmir Ticaret Borsası (İTB), TÜBİTAK Ulusal İrtibat Noktası ile birlikte “Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı ve Gıda Güvenliği, Sürdürülebilir Tarım ve Biyoekonomi Alanı Bilgi Günü” düzenledi.

İzmir Ticaret Borsası (İTB), TÜBİTAK Ulusal İrtibat Noktası ile birlikte “Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı ve Gıda Güvenliği, Sürdürülebilir Tarım ve Biyoekonomi Alanı Bilgi Günü” düzenledi. Eğitim programının açılışında konuşan İTB Genel Sekreter Yardımcısı Sinem Çelikten, “İlk olarak 1984 yılında başlayan AB araştırma ve geliştirme programları, Horizon 2020 ile tek çatı altında toplandı. KOBİ’lerin katılımı, uluslararası işbirliği, kalıcı etki, sürdürülebilirlik, ticarileştirilebilirlik, farklı temalar, yeni aktörler, cinsiyet, etik gibi konuları ise artık daha fazla önemsenmekte. Öne çıkan diğer bir konu da Horizon 2020’nin değerlendirme ve müzakere sürecinin daha kısa olmasıdır. Tüm bu yenilikler değerlendirildiğinde özetle denilebilir ki Horizon 2020 ile AB fonlarına başvurmak artık çok daha kolay, sürdürülebilirlik ise eskiden olduğundan çok daha önemli hale gelmiştir.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından başlayan eğitimde TÜBİTAK Ulusal İrtibat Noktası Temsilcisi Çınar Adalı Öner borsa üyeleri, çevre oda ve borsalarla ilgili kamu kurumlarından gelen temsilcilere sunum yaptı. 1984 yılında temeli atılan ve günümüze kadar giderek gelişim gösteren AB proje programları ve son olarak açıklanan AB Horizon 2020 ile ilgili bilgi veren Adalı, “Programın amacı, ar-ge ve inovasyon sistemlerini güçlendirerek AB üyesi ülkeler arasında rekabeti etkin kılmak. Programa AB’ye üye ülkelerin yanısıra Türkiye’nin de aralarında yer aldığı, üye olmayan ancak destek alma hakkına sahip olan ülkeler katılabiliyor.” şeklinde konuştu. 2014-2020 yılları arasında sürecek Horizon 2020 programının toplam bütçesinin 78,6 milyar euro, temel bileşenlerininse bilimsel mükemmeliyet, endüstriyel liderlik ve toplum meselelerine çözüm getirme olduğuna dikkat çeken Çınar Adalı Öner, “Son yıllarda büyük bir ivme kazanan ve programa katılım hakkına sahip olan Türkiye’den, bu süreçte aktif katılım bekliyoruz. Üniversitelerin ağırlıkta olduğu katılımcıların yanısıra meslek kuruluşları, kamu kurumları, STK’lar, KOBİ’ler ve araştırma merkezleri gibi kuruluşlar da programa oldukça ilgi göstermekte.” dedi.

Ticaret borsalarının faaliyet alanına giren tarım ve gıda konularının, “sosyal problemlere çözümler” bileşeni altında “Gıda Güvenliği, Sürdürülebilir Tarım, Deniz ve Denizcilik Araştırmaları ve Biyo-Ekonomi” başlığında yer aldığına dikkat çeken Öner, “Bu başlık altında verilecek projeler için ayrılan toplam bütçe 3,8 milyar eurodur. Bu alandaki projelerle güvenli, yüksek kalitede gıda ve biyolojik ürünlerin yeterli miktarda tedarik edilebilmesi, üretken ve kaynak verimli birincil üretim sistemlerinin oluşturulması, sürdürülebilir ve düşük karbonlu tedarik zincirlerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu alan kapsamında yedi yıl boyunca desteklenecek aktiviteler ise tarım ve ormancılık, güvenli beslenme için gıda ve tarım sektörü, sucul canlı kaynakları, biyolojik tabanlı endüstriler ve biyo-ekonomi ile deniz araştırmalarıdır.” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: