İŞKUR’dan 90 Milyon TL Hibe

iskur

İŞKUR’dan 90 Milyon TL Hibe

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) IV. Bileşeninin mali yardımı ile dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasına yönelik proje teklifleri bekliyor. Program kapsamında tahsis edilecek toplam hibe tutarı 30 Milyon Avro’dur( 90 milyon TL).

Manisa Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Yüksel Uçar, hibe programı ile ilgili gazetecilere açıklamada bulundu. Hibe programının dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve/veya istihdam edilebilirliğinin arttırılması, işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve işgücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engellerin ortadan kaldırılmasını hedeflediğini kaydeden Uçar, “Dezavantajlı kişilerin istihdam edilebilirliğinin, istihdam ve işgücüne katılım oranlarının arttırılması, işgücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engellerin ortadan kaldırılması ve bunların işgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması amaçlanıyor” dedi.

Teklif çağrısıyla ilgili alanlarda faaliyet gösteren tüzel kişiliği haiz ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların başvuru yapabileceğini kaydeden Uçar, siyasi partiler ve bağlı yapıların başvuramayacağını söyledi. Program kapsamında toplam 30 milyon Avro’luk bir hibenin dağıtılacağını kaydeden Uçar, “İlk kısımda Roman ve Romanlar gibi yaşayan vatandaşların işgücü piyasasına dahil olması ve Roman sivil toplum kuruluşlarının (STK) güçlendirilmesini hedefleyen projeler için 9 Milyon Avro ayrılmıştır. İkinci kısımda birinci kısımdan hedeflenen grup dışında kalan tüm diğer dezavantajlı kişilerin işgücü piyasasına girişlerini hedefleyen projeler için 21 milyon Avro ayrılmıştır. Projenin toplam uygun maliyetlerinin en az yüzde 80’i, en fazla yüzde 95’i hibe olarak talep edilmelidir. Hibe çağrısı tüm Türkiye’yi kapsamaktadır. Projelerin planlanan süresi 10 aydan az, 12 aydan fazla olamaz” dedi.

Hibe programında bulunan hedef grupları: Engelli bireyler, yoksul veya yoksulluk riski altında bulunan kişiler ( gecekondu bölgelerinde yaşayanlar dahil olmak üzere), Eski mahkum/tutuklular, mahkum ve tutuklular, Yerinden olmuş kişiler, çalışan çocukların ebeveynleri, Roman ve Romanlar gibi yaşayan vatandaşlar,  yoksulluk riski altında bulunan çocuklar ve koruma ihtiyacı duyan çocuklar, Madde bağımlıları,  şiddet mağduru kadınlar, sığınma evlerinde kalan bireyler, Çocuğunu yalnız başına büyüten ebeveynler,  Evsizler,  Sezonluk tarım işçileri ve onların çocukları, Göçebeler vb.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: