Girişimcilere İki Kurumdan Büyük Destek

girisimciler3

Girişimcilere İki Kurumdan Büyük Destek

Hükümet, iki önemli kurumun KOSGEB ve TÜBİTAK’ın imkânlarını artırdı ve devrim niteliğinde destekler başlattı.

Girişimciler artık her ülkede en önemli ‘kalkınma’ unsuru olarak görülüyor. Bu nedenle de bir taraftan girişimci sayısının artması bir taraftan da mevcut girişimcilerin işlerini büyütmesi için çok önemli destekler sağlanıyor.

Türkiye’de de bu kapsamda, daha önce olmayan ölçeklerde ve nitelikte destekler veriliyor.

Hükümet bu konuda iki önemli kurumun imkanlarını artırdı ve devrim niteliğinde bir destek süreci devam ediyor. Bu kurumlar; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK).

3.5 Yılda 900 Milyon TL

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın verdiği bilgiye göre, KOSGEB, 2010’dan bugüne (2014 Mayıs) 56.890 işletmeye, toplam 900 milyon TL’ye yakın destek sağladı. Bu destekler ağırlıklı olarak 4 program kapsamındaydı. Bunlar; Genel Destek Programı, Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama ile Girişimcilik Destek programları.

İşte Destekler

Kuruluşundan beri amacı Küçük ve Orta Boy İşletmeleri (KOBİ) desteklemek olan KOSGEB, son dönemde ‘Proje Destek Programı’ ile dikkat çekiyor. Bu program, işletmelere özgü sorunların işletmeler tarafından projelendirildiği ve projelendirilen maliyetlerin desteklenebildiği bir program.

Hedef, KOBİ’lerde proje kültürü ve bilincinin oluşturulması, işletmelerin proje yapabilme kapasitelerinin geliştirilmesi. Bu kapsamda, KOBİ’lerin; Üretim, Yönetim-Organizasyon, Pazarlama, Dış Ticaret, İnsan Kaynakları,Mali İşler ve Finans, Bilgi Yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacakları; istihdam, ihracat, pazar payı, verimlilik ve kapasite artırıcı, maliyet düşürücü, ürün/hizmet kalitesi yükseltici, bölgesel gelişim düzeyine katkı sağlayıcı, kaynakların etkin kullanımını sağlayıcı, kurumsallaşmaya yönelik, müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik projeleri destekleniyor. Yeni istihdam olması şartı ile net personel ücreti, yeni makine-teçhizat, hammadde ve malzemeye ilişkin giderler, proje hazırlama konusunda danışmanlık hizmeti ve kurul tarafından uygun bulunan diğer giderler destek kapsamında. Destek üst limiti geri ödemesiz 150.000 TL.

Her Konuda Destek Var

KOSGEB, Tematik Proje Destek Programı kapsamında da, makro strateji dokümanlarında işaret edilen öncelikleri dikkate alarak belirlenen tematik alanlarda bölgesel ve sektörel ihtiyaçların karşılanması için çaba harcıyor. Bu destekle hem doğrudan KOBİ’ler hem de meslek kuruluşlarının KOBİ’leri geliştirmek amacıyla daha fazla proje hazırlamalarının teşvik edilmesi için işletme ve meslek kuruluşlarının projeleri de destekleniyor. Yurt dışı tanıtımlar, fuarlara katılımlar, eğitimler, tasarım, marka tescili, enerji verimliliği, vs. hepsi bu destek kapsamında. KOSGEB KOBİ’lerin borsaya açılmasını da Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı ile destekliyor.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: