Aspir Yetiştirene Destek Verilecek

aspirdestek

Aspir Yetiştirene Destek Verilecek

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yemeklik yağ, çeşitli gıda, kimya, kozmetik sanayi ve biodizel yapımında kullanılan Aspir bitkisi yetiştiriciliğinin destekleneceğini duyurdu.

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yemeklik yağ, çeşitli gıda, kimya, kozmetik sanayi ve biodizel yapımında kullanılan Aspir bitkisi yetiştiriciliğinin destekleneceğini duyurdu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İl Hasan Irkın, Türkiye’nin bitkisel yağı açığını kapatıp, dışa bağımlılıktan kurtulabilmesi amacıyla Bakanlık tarafından desteklenerek ekiminin yaygınlaşmasına destek verdiği Aspir bitkisinin çiftçilere Kelkit, Köse ve Şiran ilçelerinde ektirildiğini söyledi.

Aspir bitkisinden elde edilen sıvı yağın kalitesinin zeytinyağına yakın kalitede olduğuna dikkat çeken Irkın, “Kelkit ilçesinde 36 dekar, Köse ilçesinde 10 dekar ve Şiran ilçesinde 10 dekar olmak üzere toplam 56 dekar alanda yürütülen bu çalışma ile Gümüşhane ilinin geleneksel bitkisel üretim faaliyetlerinin yanı sıra biyoyakıt için hammadde kaynağı yönü ile değerlendirilebilecek bir bitkinin yetiştirilebilirliği değerlendirilerek yağlık bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için alt yapı oluşturma amaçlıyoruz.” dedi.

Irkın, 2014 yılı hasat sezonunda yapılacak değerlendirme sonucu verim ve net gelir artışı yönünden değerlendirilerek olumlu sonuçlar alınması halinde çiftçilerin aspir ve kanalo gibi yağlık bitki ekiliş alanlarının artırılması için tohum gibi desteklerin de sağlanacağını sözlerine ekledi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: