Bakanlıktan Tarıma Yönelik Makine Ekipman Desteği

tarim

Bakanlıktan Tarıma Yönelik Makine Ekipman Desteği

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgesi Yozgat’ta tarım alanlarından bir yılda iki ayrı ürün alınabilmesine yönelik uygulamaya konulan proje kapsamında, daha önce ekilen Macar Fiğ hasadından sonra ikinci ürün olarak 7 dekarlık alana deneme amaçlı Silajlık Mısır ekimi yapıldı.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, hayvancılığın geliştirilmesi, hayvan sektörünün en büyük girdisi olan kaliteli kaba yem üretimini artırmak üzere başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bununla birlikte bölgede ikinci ürün alına bilirliğinin tespitine yönelik çalışmalar yapıldığını kaydeden Özdemir, Bozok Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile ortaklaşa yürüttükleri proje kapsamında Karacalar köyünde daha önce 7 dekar alana Macar Fiğ ekildiğini anlattı.

Macar Fiğ hasadı tamamlanan alanın ikinci ürün için hazırlanıp, bu kez de ikinci ürün olarak silajlık mısır ekildiğini belirten Özdemir şöyle dedi: “7 dekarlık alana deneme amaçlı 17 farklı çeşit silajlık mısır ekimi yapıldı. İlimizde sulanabilir vasıfta kısıtlı miktarda bulunan tarım arazilerinin ikinci ürün yetiştirmeye uygun olduğunu düşünüyoruz. Yapmış olduğumuz bu deneme amaçlı çalışmanın başarılı olacağına inanıyoruz.”

Destek Primi Ve Hibe Desteği

Özdemir, ekimi yapılan silajlık mısır için verilen destekleme ödemelerinden yararlanmak isteyen çiftçilerin müracaatlarının değerlendirilerek, dekara destekleme primi ödendiği gibi, mısır silaj makinesi alımlarında da bakanlığın yüzde 50 hibe desteği bulunduğunu hatırlattı. Özdemir, ülkemiz hayvancılığının en önemli sorunlarından birisinin de yeterli miktarda ve düşük maliyetle kaliteli kaba yem üretilememesi olduğunu vurguladı.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: