KOBİ’lerin Teminat Sıkıntısına Son

127-6

KOBİ’lerin Teminat Sıkıntısına Son

Kredi Garanti Fonu, KOSGEB, TÜBİTAK ve TTGV’den destek almaya hak kazanan işletmelerin teminat gösterme sorununa çare olacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) KOSGEB, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’ndan (TTGV) destek almaya hak kazanan işletmelerin teminat gösterme sorununa çare olacağını bildirdi. Işık, söz konusu desteklerden yararlanacak KOBİ’lerin, bankaların istediği kefalet mektubunu artık KGF’den alabileceğini ifade etti. Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Işık, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sıkıntısına çözüm bulmak için üzerinde çalıştıkları projeyi sonuçlandırdıklarını söyledi.

Kredi ve destek mekanizmalarından faydalanmak için gerekli teminatları tam ve zamanında bulmanın bugüne kadar KOBİ’ler açısından büyük bir sorun olduğunu hatırlatan Işık, KOSGEB, TÜBİTAK, TTGV ve KGF’nin yeni bir ortaklığa imza attığını bildirdi.

Bu kapsamda, işletmelerin desteklerden yararlanırken ihtiyaç duyacakları teminatın, KGF tarafından sağlanmasının önünün açıldığını anlatan Işık, “Kredi Garanti Fonu, KOSGEB, TÜBİTAK ve TTGV’den destek almaya hak kazanan işletmelerin teminat gösterme sorununa çare olacak. Söz konusu desteklerden yararlanacak KOBİ’ler, bankaların istediği kefalet mektubunu artık KGF’den alabilecek” dedi.

Yeni Destekler De Yolda

Bakan Fikri Işık, ekonominin gelişiminde KOBİ’lerin çok büyük bir paya sahip olduğunu belirterek, bu işletmelerin finansmana ve desteklere erişimini kolaylaştırmak amacıyla yapılan söz konusu ortaklığı çok önemsediğini ifade etti. KOBİ’ler için yeni desteklerin de önümüzdeki günlerde hayata geçeceği bilgisini veren Işık, şunları kaydetti:

“KOBİ’lerimiz ülke büyümesinin lokomotifi. İstihdamımızın yüzde 76’sı, ihracatımızın ise yüzde 63’ü KOBİ’ler tarafından gerçekleştiriliyor. Ülkemizde bu denli önemli bir yere sahip olan KOBİ’lerimizin yaşadıkları sıkıntıları yakından takip ediyoruz. Görüyoruz ki bu işletmelerimizin karşılaştığı sorunlar arasında finansmana erişim ve devlet desteklerinden yeterince faydalanabilme konuları ön sıralarda. Biz de bu konular hakkında sivil toplum kuruluşları ile devamlı görüş alış verişinde bulunuyoruz. İş adamları ve işletme sahiplerinin talep ve önerilerini ayrıntılı olarak ele alıyor ve yeni yaklaşımlar geliştiriyoruz.”

KOBİ’ler Desteklere Artık Daha Rahat Ulaşabilecek

Doğrudan kefalet fırsatının KOBİ’ler için çok önemli olduğunu vurgulayan Işık, KOSGEB’in girişimi ile başlayan, TÜBİTAK ve TTGV’nin katılımıyla güçlenen ve KGF’nin ortaklığıyla neticelenen bu protokolle KOBİ’lerin desteklere artık daha rahat ulaşabileceğini söyledi.

Işık, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarıyla KOBİ’lerin önlerini açmaya devam ettiklerini belirterek, “Söz konusu protokol de bunun yeni bir örneğidir. Finansmana ve devlet desteklerine ulaşmada kolaylık sağlayacak bu protokolün tüm işletmelerimiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: