Hibe Programlarının Sayısı Arttı!

proje-dongusu

Hibe Programlarının Sayısı Arttı!

Kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla  çiftçiye maddi destek veren birçok tarım kuruluşlarında  karşılıksız mali destek veren hibe programlarının sayısı giderek artıyor. Çiftçilerin ise hibe desteği için bu kuruluşlara başvuru yaptığında proje eksikliğine ya da prosedür kurallarına takıldığı iddia edildi. Bu hibeleri tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler yerine mühendis, avukat ve doktor gibi meslek gruplarının aldığı da iddialar arasında yer aldı.

Çiftçilerin hibe desteği alamadığı yönündeki iddialara cevap veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Huriye Karahan Özdemir, Türkiye’deki proje formatının değiştiğini ifade etti. Hibe desteğinin 5 bin Euro ile 3 milyon Euro arasında değiştiğini kaydeden Özdemir, geçmişte fonların kullanılamayacak noktaya kadar geldiğini belirterek şunları söyledi: “Şimdi Türkiye’de büyük bir yarış var. İnsanlar bunları yapamıyor olsaydı. Böyle bir yarışma olmazdı.Bize ulaşmada ve prosedürlerin aşılamaması gibi konuşmaları ben kesinlikle kabul etmiyorum. Sadece insanlar, ‘Parayı verirler mi?’ diyerek temkinli yaklaşıyor. Hibeyi aldıktan sonra işletmesi kuruyor ve KDV’den muaf oluyor. Bu işi tamamladıktan sonra ikinci proje ile geliyor ve eşine dostuna akrabasına bu projeleri tavsiye ediyor. Çok büyük bir kesim mesafeli davransa da biz hibe desteğini veriyoruz” dedi.

Konya İlk Sırada

Konya TKDK’nın geçen yıl 42 il koordinatörlüğü içerisinde hibe oranı bakımından ilk sırada yer aldığını hatırlatan Özdemir, “Prosedür olarak zor diyorlar ama biz Avrupa Birliği (AB) bütçesini kullanıyoruz. Hibemizin yüzde 75’ini AB karşılıyor. Böyle olduğu için AB, kendi kontrol sistemini oluşturuyor. Çok güçlü ve güvenilir kontrol sistemleri olduğu için işin devamlılığını sağlıyor. Bizim amacımız istihdamın oluşması ve üretime katkı sağlanması. Atıl durumda kalacak işletmeler desteklenmiyor. İşletmenin faal olması gerekiyor. Aynı şekilde biz danışmanlık hizmetlerinin giderlerinin yüzde 50’sini karşılıyoruz. Örneğin kesimhane projeleri 3 milyon Euro gibi bir tutar oluyor. Projenin elektriği ve diğer tesisatları işletme sahibi tarafından yapılamıyor. Bu kapsamda yeni bir kolaylık getirildi. Projeyi yapacak kişi ne kadar uzman olursa olsun bazı işlerde hizmet alımı yapılması isteniyor. Bundan sonrada genel giderler altında danışmanlık hizmetinin yüzde 50’si karşılanıyor ve KDV indirim yapılıyor. Kısaca burada iyi bir proje hazırlaması yardım alınmasını önü açılıyor” diye konuştu.

En Ücra Köylere Gittik

Konya’nın bütün ilçelerini gezerek, hibe programlarını anlattıklarını ifade eden Özdemir, hibe almanın zor almadığını, kurumlarına iyi bir proje ile gelenin eli boş dönmediğini söyledi. Şu an bütçe sayısının azaldığını, proje sayısının ise arttığını dile getiren Özdemir, artık hibeyi en iyi projelerin alacağını söyledi. Özdemir, “100’e yakın hayvancılık işletmesi kurmak isteyen vatandaşlar var. Burada Konya’nın ne kadar geliştiğini ve projelere önem gösterdiğini görüyoruz. Konya’nın en ücra köyünden de bizim yatırımcımız var ve traktör verdik’’ dedi.

Bakanlık Kolaylık Sağlamalı

Ziraat Mühendisleri Odası Eski Konya Şubesi Başkanı Hasan Hüseyin Motuk ise, hibe ve desteğinin kime verileceğinin belli olması gerektiğini söyledi. Tarım ve hayvancılığa yönelik hibeleri çiftinin alması gerektiğini iddia eden Motuk, “Çiftçiler hibe almak ilgili kurumlara başvurduğunda karmaşık prosedürler karşısına çıkıyor. Onlarca sayfayı bulan ve uzun uğraşlar verdiren maddeler yer alıyor. Bunlar bütün çiftçilerin destek alamadığı anlamına gelmiyor. Son yıllarda hibe almak için gerekli evrakları tamamlayan kurumlar da çoğaldı ve işlemler kolaylaştırılmaya başlandı diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: