Eğitimle Engelleri Aşıyoruz

engeller
Eğitimle Engelleri Aşıyoruz

Adana İş Kadınları Derneği Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen Derneğimiz, Umut Dayanışma ve Engelliler Derneği ile gerçekleştireceği bu  proje sonucunda,  mesleki eğitim yoluyla engellilerin ve ailelerinin sosyal ekonomik gelişimine katkı sağlamayı hedeflemektedir dedi ve  projenin çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı.  Av. Türkmen, projenin“Yüreğir’de yaşayan ve toplumsal yaşama uyum sorunu olan 18-55 yaş arası engelli bireylerin sosyal ve ekonomik yaşama adaptasyonunun sağlanması için mesleki eğitimler verilmesine yönelik olduğunu belirtti.  Nüfusunun % 43’ü göçle gelmiş olan ve geçim sıkıntısının öncelikli sorun olduğu Yüreğir’de engelli bireyler işsizlikten ve tecrit edilmiş olmaktan kaynaklanan problemleri yoğun olarak yaşamaktadırlar. Uluslararası Çalışma Teşkilâtı (ILO)’nın 1983’de kabul ettiği “Sakatların Meslekî  Rehabilitasyonu ve İstihdamı Hakkında 159 Sayılı Sözleşmede” engelli bireylerin mesleki rehabilitasyonunun gayesinin, engellinin, uygun bir iş edinmesi, sürdürmesi ve işinde ilerlemesini muktedir kılmak ve bu şekilde engellinin topluma entegrasyonu olduğu vurgulanmaktadır. Yüreğir’de yaşayan engelliler eğitim seviyesi ve gelir durumlarından dolayı  dışlanmışlık ve psikolojik problemler yaşamaktadırlar. Bu sorunların  üstesinden gelebilmek için de zararlı alışkanlıklar edinmektedirler” dedi. Bütün bu dezavantajlı yaşam onların tercihi değildir. Birlikte yaşadığımız bu hemşerilerimizin sorunlarının çözümünde destek olmak tüm toplumun görevidir. Kalkınma Bakanlığı ’da engelli vatandaşların sorunlarının çözümü konusunda duyarlılık göstererek bu projeye destek olmuştur. Projemiz sonucunda hedefimiz eğitim alan engelli hemşerilerimizin istihdama katılmalarını ya da istihdam ediliyor iseler mesleki eğitim ile gelişmelerini sağlamaktır” dedi.

Projenin diğer ortağı olan Umut Dayanışma ve Engelliler Derneği’nin Başkanı Sevim Eyrisakal yapılan birlikte ürettikleri bu projeden  dolayı mutlu olduklarını ifade etti ve proje kapsamı hakkında bilgiler verdi. Eyrisakal, “Proje ekipleri oluşturuldu. Proje kapsamında, İŞKUR’a kayıtlı kişilerden bir idari destek personeli (tam zamanlı) istihdam edilmeye başlandı. 15 adet bilgisayar onarımı yapılarak bilgisayar sınıfı oluşturuldu. 30 engelli bireye bilgisayar işletmenliği, 30 engelli bireye de bilgisayarlı muhasebe eğitimi verilmektedir. Tanıtım ve reklam faaliyetleri yapıldı. Proje ofisi oluşturuldu. Umut Dayanışma Engelliler Derneği’nin Yüreğir’deki dernek binasında küçük onarımlar yapıldı. Dernek üyelerimiz, proje ortakları ve mahalle muhtarları ile iletişime geçilerek kursiyer tespiti çalışmaları yapıldı” ifadesini kullandı.

Projenin devamında da engelli kursiyerlerimize yaşamlarını idame ettirir iken kullanabilecekleri konularda da İŞKAD tarafından engelli hakları başta olmak üzere eğitim seminerleri verilecektir.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: