Adımlarını Girişimci Gibi At!

Group of 3D guys follow the leader.
Adımlarını Girişimci Gibi At!

Başarısız girişim üzerinde düşünülmesi gerekilen önemli bir ayrıntı. Birçoğumuz girişimciliği çok başka anlamış. Türkiye’deki herkes kendisi girişimci olarak konumlandıracak cesarete sahip. Neden? Çünkü bilgi yok. Bu yüzden zor olanda bir şey yok…

Hepimizin defalarca şahit olduğu bir durum var. Mahallenizde bir dönerci veya bir çiğ köfteci, aman iş yapmasın. Hemen 2 dükkân ötesine yeni bir dönerci ya da çiğ köfteci açılıyor. Aynı kategorideki dükkanların en sık aralıklarla açıldığı tek ülke bizimkisi olsa gerek.

Diğer bir husus girişimcilik sadece para kazanmak değildir veya amaç para kazanmak olmamalıdır. Sizi uzun süre yaşatacak sermayeniz yoksa para odaklı giderek sadece işi batırırsınız… Para kazanmak, hedefe ulaşmada bir araçtır. Fayda sağlamadan, kimse senden ürün satın almaz. Veya belli bir hizmet sunmazsan, müşteriler hep başkasına gider… Facebook, Twitter, Google; genelde bu şirketler hep örnek olarak verilir ancak kurulduklarında akıllarında para kazanmak yoktu. İlk bir kaç sene sadece insanları kendilerine alıştırdılar, onlara “bedava” hizmet sundular. Sonra ne oldu? Dünyanın en zengin şirketlerinden oldular… Google’ı kullanmak halen bedava, Twitter’dan ücretsiz tweet atabiliyorsunuz, ya da Facebook’ta olduğunuz için kimse sizden para istemiyor. İşte bu ayrıntıyı düşünerek harekete geçin. Önce fayda sonra para…

Bilgi tecrüben yoksa girişimci olma. Bazı Girişken ruhlu insanlar, girişimci olmak için para olan alana yönelirler sonra batırırlar. Neden mi? onların gözünü dolarlar boyamıştır ve o alana girdiklerinde o alanla ilgili bilgileri olmadığı veya insanlara fayda sağlamaya yönelmedikleri için batarlar. Eğer bir alana yönelecek isen girişin İnovasyonla olmalı. Belli bir tecrübe edinmeden veya giriştiğin alanla ilgili belli bir bilgi seviyesine ulaşmadan sakın o işe bulaşma. Bilginin ve kattığın inovasyonun olmadığı işe girişirsen, o işle ilgili tecrübe de edinmemiş olursun, sadece zaman kaybı.

Fikrini başkasına anlatmaktan korkuyorsan, o işe hiç girişme. Demek ki çok basit bir şey yapacaksın ki, hiç kimseye anlatamıyorsun, çalınır diye korkuyorsun. Aklında bir fikir mi var? o zaman ona bir yenilik getir, sonra mentorlardan destek alarak hayata geçir.

Girişimci olmak, her babayiğidin harcı değil. Girişimcinin özellikleri insanüstü olmadığı gibi, çok basit bir şey de değildir. Aklına fikir gelip hemen onu hayata geçirmek ve ilk zorlu engelde pes etmek, girişimcilik değildir.

Girişimciliği yanlış anlamayın… Ve sürekli olarak birilerinin gazına gelerek hareket etmeyin, yoksa girişkenlikten öteye yani Girişimciliğe asla geçiş yapamazsınız.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: