Çiftçiye Süper Fırsat

aspir
Çiftçiye Süper Fırsat

Kuzey Kıbrıs’ta kuru tarımda genellikle arpa ve buğday ekimi yapılıyor. Devlet arpa ve buğday ve diğer kuru tarım ürün ekimi için çiftçiye dönüm başına 30 lira teşvik primi veriyor. Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri İbrahim Alkan, her ürün için aynı oranda teşvik verilmesinin yanlış olduğunu, ürün çeşitliliği için teşviklerde yeniden yapılandırma gerektiğini söyledi. Star Kıbrıs’a konuşan Alkan, Türkiye’den yüzde 30 oranında zeytinyağı içeren aspir bitkisinin ekilmesi yönünde teklifte bulunulduğunu belirterek, bu bitkinin KKTC’de ekilmesi halinde tohumun Türkiye tarafından karşılanacağını ve burada ekilen ürün için yine Türkiye’nin alım garantisi verdiğini söyledi. Alkan, “Yüzde 30 oranında zeytinyağı içeren bir bitki olan aspir’in üretilmesi halinde Türkiye tüm malı satın alma garantisi de veriyor. Tek yapmamız gereken bu ürünü burada yetiştirmektir. Ayrıca yağ üretimi için tesisler kurulması halinde yeni iş kapıları da açılacaktır. Öte yandan sadece arpa ve buğday eken çiftçimiz için de daha iyi gelir elde edeceği bir ürün ekme fırsatı bulacaktır” dedi.

Çiftçi İçin İyi Teklif

Alkan, üç ay önce İzmir’de düzenlenen tarım fuarına katıldığını dile getirerek, Türkiye’de yetişen ve yüzde 30 oranında zeytinyağı elde edilebilecek aspir bitkisinin KKTC’de ekilmesi için teklif aldıklarını söyledi. Alkan, “Aspir bitkisinin KKTC’de ekilmesi için bize teklifte bulunuldu. Ayrıca bu bitkinin ekimi için Türkiye tüm ihtiyaçları karşılayacak. Tohum onlardan gelecek. Ayrıca üretilen mal yine Türkiye tarafından satın alınacak” dedi.

Masraflar Türkiye’den

İlk etapta aspir bitkisinin ülkenin her yerinden seçilecek pilot bölgelerde ekileceğini ve en verimli toprağın tespit edileceğini belirten Alkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bize tohumu Türkiye verecek. Tüm masraflar onlara ait olacak. Yüzde 30 oranında zeytinyağı içeren bir bitki olan aspir’in üretilmesi halinde Türkiye tüm malı satın alma garantisi de veriyor. Tek yapmamız gereken bu ürünü burada yetiştirmektir. Ayrıca yağ üretimi için tesisler kurulması halinde yeni iş kapıları da açılacaktır. Öte yandan sadece arpa ve buğday eken çiftçimiz için de daha iyi gelir elde edeceği bir ürün ekme fırsatı bulacaktır.”

Yeni İş Kapısı Açacak

Alkan, böyle bir teklifi değerlendirmenin ülke ekonomisi ve çiftçi için çok iyi olacağını dile getirerek, KKTC Tarım Bakanlığı’na bu konuda iş düştüğünü söyledi. Alkan, Türkiye’de aspir bitkisi eken çiftçiye dönüm başına 100 lira doğrudan gelir desteği ödendiğini, burada da ekilmesi halinde çiftçiye aynı oranda teşvik verilmesi gerektiğini ifade etti. Alkan, “ Bizde ne ekersen dönüm başına 30 TL veriliyor. Ancak ürüne göre teşvik verilirse daha fazla ürün çeşidi ekilir. Aksi takdirde çiftçi en kolay yolu seçip arpa ekmeye devam eder. Eğer farklı ürün istiyorsak ona göre teşviklendirme yapmalıyız” dedi.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: