Arıcılıkta Potansiyel Yatırımcılara Hibe Desteği

arıcılık

Arıcılıkta Potansiyel Yatırımcılara Hibe Desteği

TKDK Aydın İl Koordinatörlüğü ve Söke Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Söke İlçesi Çavdar ve Karakaya köylerinde arıcılıkla uğraşan potansiyel yatırımcılara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Tertip edilen toplantılara Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş ve TKDK Aydın İl Koordinatörlüğü uzmanlarından İbrahim Öztürk ve Mehmet Altuğ Özdemir katılım sağladı. Koordinatörlük uzmanları tarafından toplantılarda kırsal kalkınma programı çevresinde AB ve uluslararası kaynaklardan sağlanan hibe desteklerden Arıcılıkla uğraşan vatandaşların nasıl yararlanabileceği anlatıldı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı tanıtım toplantıları yoğun ilgi gördü.

Aydın’da arıcılık sektöründe faaliyet gösteren ve bu alanla ilgili proje geliştiren vatandaşlara, kovan alımı, bal ve diğer arıcılık ürünlerinin üretilmesi için makine ekipman alımı, arıcılık ürünlerinin işlenmesi ve depolanmasına yönelik barınak ve ek binaların yapımı, mikro ölçekli işleme ve paketleme tesislerinin kurulumu için 5 bin Avro ile 250 bin Avro arasında yüzde 50 geri ödemesiz hibe desteği sağladıklarını belirten TKDK uzmanları, proje geliştiren yatırımcıların KDV, ÖTV, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve gümrük vergisinden de muaf olacaklarını vurguladı. Ayrıca TKDK tarafından verilen paraların kredi olmadığı geri ödemesiz hibe desteği olduğu vatandaşlara aktarıldı. TKDK uzmanları tarafından, 9.10.11. ve 12. Çağrı dönemlerinde toplam 26 arıcılık projesi alındığı ve ilerleyen çağrı dönemlerinde Arıcılık projelerinin sayısının giderek artmasının beklendiği belirtildi.

Aydın TKDK olarak verilen desteklerle arıcılığın sorunlarına çözüm olabilmeyi amaçladıklarını söyleyen uzmanlar, arıcılıkla uğraşan TKDK ’ya proje sunmak isteyen vatandaşlarımızın proje hazırlamaktan çekinmemelerini ve bu fırsatı iyi değerlendirerek bu desteklerden yararlanmaları tavsiyesinde bulundular. IPARD destekleri ile ilgili konular uzmanlar tarafından gerçekleştirilen sunumla katılımcılara aktarıldıktan sonra soru cevap kısmında katılımcıların soruları cevaplandırıldı ve tanıtım dokümanlarının bulunduğu TKDK çantaları katılımcılara dağıtıldı.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: