Yozgat’a Modern Mezbaha

mezbahane
Yozgat’a Modern Mezbaha

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), mezbaha ve et işleme tesislerinin modernizasyonu ya da sıfırdan inşası için üreticilere yüzde 50 hibe desteği veriyor.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, yaptığı açıklamada, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, kurum olarak çiftçilere ve üreticilere yönelik büyük imkanlar sunduklarını söyledi. İl Koordinatörü Türker, ’Hayvancılık, vatandaşlarımız için çok önemli bir geçim kaynağıdır. İlimizin kesimhane ve et işleme tesisine ihtiyacı var. Mevcuttaki mezbahaneler ise ‘Gıda İşletmeleri Kayıt ve Onay İşlemleri Yönetmeliği’ne uymadıkları takdirde bu yılın sonunda kapatılacak. Üreticilerimiz hayvanını ancak yetkili kesimhanelerde kestirirse destek alabiliyor. Bu yüzden yeni kesimhaneler için yatırım yapılması ve eski tip kesimhanelerin modernize edilmesi Yozgat’ımız açısından son derece önemlidir.’ dedi.

Kurum olarak büyük ve küçükbaş ile kanatlı hayvan kesimhanelerinin modernizasyonu ve sıfırdan inşası için yüzde 50 hibe desteği verdiklerini vurgulayan Türker, ’Aynı şekilde sucuk, salam, kavurma gibi et işleme tesisi yatırımları için desteğimiz de devam ediyor. Yatırımların 30 bin Euro ile 3 milyon Euro arasındaki uygun harcamalarını destekliyoruz. İnşaat, makine ekipman, proje hazırlama desteklerimiz var. Kurumumuz, frigorifik aracına kadar kesimhanenin ihtiyacı olan bütün makine ekipmanı destekliyor. Özellikle yapılacak et işleme tesisleri ve kesimhaneler sadece Yozgat’ın değil, çevre illerin de bunlara olan ihtiyacını giderecektir. Büyük şehirlere yakın bir konumda Türkiye’nin tam ortasındayız, ilimizde büyük kesimhaneler, et işleme tesisleri (sucuk, salam, kavurma), kombinalar kurulabilir. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcılar kurumumuza müracaat ederek başvuru şartları hakkında bilgi sahibi olabilir.” diye konuştu.

Kobiline Bilgi Merkezi  0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: