Karacadağ Kalkınma Ajansından Son 4 Yılda Rekor Destek!

kalkınma

Karacadağ Kalkınma Ajansından Son 4 Yılda Rekor Destek!

Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu‘ ndan , mali destek programlarıyla 2015 yılında da bölge ekonomisine katkı sağlayacak projelerin destekleneceği belirtildi. 4 yılda 303 proje ve 86 faaliyete mali destek sağlandı. Ajansımız tarafından uygulanan 2013 yılı Sanayi ve Turizm Altyapısı Mali Destek Programları kapsamında desteklenen projeler ile 2014 yılı KOBİ, Sanayi Altyapısı ve Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programlan kapsamında destek verilen projelerin uygulaması devam ediyor. Toplantıda bu projelerin uygulama ve ilerleme durumları gözden geçirildi.Ajansımız tarafından 2010-2014 döneminde Diyarbakır ve Şanlıurfa’da proje teklif çağrısı yöntemiyle uygulanan Mali Destek Programları kapsamında 303 projeye ve Doğrudan Faaliyet Mali Destek Programları kapsamında da toplam 86 faaliyete mali destek verilmiştir. Bu projelere Ajansımızın katkısı 82 milyon TL’ye ulaşmış olup proje sahiplerinin eş finansman katkısıyla birlikte Diyarbakır ve Şanlıurfa’da yaklaşık 156 milyon TL kaynak, bölge ekonomisine kazandırılmıştır. KOBİ’lere verilen mali desteklerle, bölgenin işsizlik sorununun çözümüne katkı verilmiştir. Şanlıurfa’da Kale Eteğinin Turizme Kazandırılması, Sokak ve Cephe İyileştirme Projesi, GAP Vadisi Proje Çizimi, Kültürel Mirasın Tanıtımı Projeleri uygulanıyor. Karacadağ Kalkınma Ajansı(KKA),2015 yılında da yeni istihdam olanakları oluşturacak projelere destek verecek.

KKA hafta içinde Diyarbakır’da gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Ajans tarafından her yıl hazırlanan programlar çerçevesinde bir sonraki yıl verilecek mali destekler için cari yılın son çeyreğinde proje teklif çağrısına çıkıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi: “Ajansımız, 2015 yılında da Hükümetimizin benimsediği ulusal plan ve stratejilere, bölge planında belirtilen temel amaç ve önceliklere uygun olarak yeni proje destekleri verecek. Bu amaçla Aralık 2014 ayı içerisinde proje teklif çağrısına çıkılacak. 2015 yılında proje teklif çağrısı yöntemiyle verilecek desteklere ilişkin olarak 4 mali destek programı hazırlandı. Bunlar; KOBİ Mali Destek Programı, Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı, Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı, Turizm ve Kentsel Altyapı Mali Destek Programı’dır. Ajans Yönetim Kurulunda görüşülerek kabul edilen bu programlar, onay için Kalkınma Bakanlığına gönderildi.

Bakanlığın onayından sonra, proje başvuruları için teklif çağrısı ilan edilecek. Bu programlarla, Bölge Planı’nda belirtilen amaç ve önceliklerle uyumlu olarak Bölgemizde imalat sanayi, turizm ve yenilenebilir enerji sektörlerindeki KOBİ’leri geliştirerek yeni istihdam olanakları oluşturmak ve “Büyükşehir” statüsüyle yeni bir gelişme ivmesi kazanan Diyarbakır ve Şanlıurfa’da sanayi, turizm ve kentsel altyapıyı iyileştirmek amaçlanmaktadır.

Kobiline Bilgi Merkezi 0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: