Kırsal Kalkınma Destekleri Sevindirdi

kalkınma

Kırsal Kalkınma Destekleri Sevindirdi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı, 2011 yılında uygulamaya başlanan IPARD Programının ilk döneminde yaklaşık 11 bin projeye, 2,6 Milyar TL hibe desteği verildiğini, bu destekler sayesinde 4,6 Milyar Liralık yatırım gerçekleştiğini ve 42 bin 500 kişiye iş imkânı sağlandığını belirten Nazlı, IPARD Programının ikinci dönemi ile gelen yenilikler hakkında bilgi verdi.

IPARD Kapsamında 2,6 Milyar TL Hibe Desteği Sağlandı

IPARD II Programı ile destek kapsamına birçok alanın daha girdiğini dile getiren Nazlı, “Uygulamaya girecek kırsal kalkınma programında çok önemli yenilikler var. 21. Yüzyılın en önemli sektörü yenilenebilir enerjiyi destek kapsamına aldık. Bunun haricinde makine parkları, yumurta tavukçuluğu, manda sütü üretimi, mantar üretimi de destek kapsamında. Ayrıca özellikle Kars, Ardahan, Iğdır yöreleri için önemli bir geçim kaynağı olan kaz yetiştiriciliği de IPARD II Programı ile destek alanlarımız arasına girmiştir.” diyerek ifade etti.

IPARD II Programında et ve süt üretimine verilen hibe desteği üst sınırının %65’ten %70’e; arıcılık, bitkisel üretim, yöresel ürünlerin işlenmesi, kırsal turizm ve kültür balıkçılığına verilen desteğin %50’den %65’e çıkarıldığını vurgulayan Nazlı; et ve süt ürünleri, meyve ve sebze ile su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımların ise %50 oranında desteklenmeye devam edeceğini fakat atık yönetimine yönelik harcamaları içeriyorlarsa bu harcamalar için %10 ek destek sağlanacağını açıkladı.

Kobiline Bilgi Merkezi 0850 811 2 444

yotubetwettinstagrammgooglefacebook

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: