Yatırım Teşvik Nedir?

yatırım teşvik belgesi
Yatırım Teşvik Nedir?

Özellikle de sanayi alanında gelişme kaydedemeyen bölgelerde yatırım yapacaklara, değişen oranlarda verilen devlet desteklerinin tümüne yatırım teşviki denir.

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?

Yatırımların devlet tarafından desteklenmesi adına verilen belgeye ise yatırım teşvik belgesi denir.

Bu belge, yatırımcıya doğrudan nakdi destek verilmesi anlamına gelmez. Yatırımcının sermayesinden pay koparan birçok harcamasına vergi indirimleri ve çeşitli muafiyetlerin uygulandığı bir destek olarak bilinmelidir.

Örneğin; devletin, Erzincan ’da işletme açılması için teşvik amaçlı SSK işveren payını tümüyle ödemesi ya da Bitlis ’te açılacak bir tekstil fabrikası için KDV indirimi uygulanması… Bu tür destekler Ekonomi Bakanlığı bünyesinde verilen yatırım teşvik desteğine örnektir.

Yatırımların Toplam Sabit Tutarı Dudak Uçuklatıyor!

İstihdam artışının sağlanmasında ve bölgesel kalkınmaların oluşmasında büyük rol oynayan Ekonomi Bakanlığı, özellikle de en az gelişmiş bölgelerde yatırım yapılmasını teşvik amacıyla büyük düzenlemeler gerçekleştirdi.

3 yıl önce uygulamaya giren yatırım teşvik sistemi ile Ekonomi Bakanlığı, o günden bu güne sabit yatırım tutarı 295.2 Milyar TL olan 15.278 yatırım teşvik belgesi düzenlemiştir. Bu yatırımlar sayesinde tam 566 bin 527 kişi istihdam edildi.

Yatırım fikri olanlar! Az önce okuduğunuz bu destek, onlarca hibe ve destek programından sadece ve sadece bir tanesiydi. Size, sektörünüze ve bölgenize uygun diğer devlet desteklerini öğrenmek ve faydalanmak için hibe analizinizi yaptırın. Buraya tıklayın, formu doldurun, sizi arayalım.

Kobiline Bilgi Merkezi – 0850 811 2 444

yotubetwettinstagrammgooglefacebook

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: