Kırsal Kalkınma Destekleri Yatırımcıyı Coşturuyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanacak olan “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İşini büyütmek veya iş kurmak isteyen girişimcilere hitap eden bu müthiş destek ile ilgili temel maddeler:

1. Kadın ve Genç Girişimciler Öncelikli!
best-entrepreneur-quotes-for-women-entrepreneurs-740x493
Kırsal Kalkınma Destekleri ’ne ilişkin yayınlanan tebliğ, kırsal alanda ekonomik gelişmeyi sağlamak, öncelikli olarak kadın ve genç girişimciler baz alınacak şekilde 2020 yılı sonuna kadar tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, farklılaşmak, gelirleri arttırmak ve ekonomik faaliyetlere yönelik yatırım yapmak amacıyla yapılacak hibe ödemelerine ait bilgileri kapsamaktadır.

2.Tarımsal Faaliyet Gösterenler Yeni Teknolojiden Yararlanacak.
Vernetzung-von-Landmaschinen_Quelle_Claas_sRGB.jpg
Söz konusu destekler, özellikle tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi,  yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımları desteklemektedir. Yeni teknoloji ve yeni yöntem uygulamaları tarımda verimi artıracaktır.

3.Her Sektöre Ayrı Ayrı Üst Limit

ust-limit
Ekonomik yatırımlarda hibeye hususi proje tutarlarının üst limitleri belirlendi.
İşte söz konusu limitler:

Ekonomik yatırım yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama ile tohum işleme, paketleme ve depolama yatırımları için üst limit: 2 milyon lira

Bunun dışında kalan yatırımlar için: 1 milyon 500 bin lira

Hayvansal ürün işlenmesi paketlenmesi, depolanmasına yönelik yatırımlar ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımına yönelik yatırımlar: 2 milyon lira

Jeotermal ve biyogazdan ısı ve elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımına yönelik yatırımlar: 2 milyon lira

Son günlerde yatırımcı ve girişimciler arasında fazlasıyla popüler olan soğuk hava deposu, çelik silo yapımına yönelik yeni yatırımlar ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar da hibeye esas proje tutarının üst limiti: 1 milyon 500 bin lira

Mantar, küçükbaş ve su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlarda: 1 milyon lira

Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında hibeye esas projelerden, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi ile bilişim sistemleri ve eğitimine yönelik yatırımlar için: 500 bin lira olarak uygulanacaktır.

4. Proje Tutarının %50’sine Hibe Desteği!
yuzde-50-hibe-destegi
Kırsal Kalkınma Desteği hususunda yayınlanan tebliğde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda, hazırlanan hibe başvurularının İl ve Bakanlık düzeyinde değerlendirilmeleri sonucunda uygun bulunanların programa alınacağını ve hibeye esas proje tutarlarının yüzde 50’sinin hibe desteği olarak program bütçesinden karşılanacağı belirtildi.

5. Bu Limitin Altındaki Başvurular Kabul Edilmeyecek!
turk-lirasi
Hibeye esas proje tutarı alt limiti ise en az 30 bin lira olmalıdır. Aksi takdirde bu limitin altındaki başvurular kabul edilmeyecektir.

6. Son Gün 4 Aralık!
hijyen_egitiminde_son_gun_5_temmuz_h20037
Yatırımcılar başvurularını Tebliğin yayımı tarihi 21 Ekim 2016’ dan itibaren 45 gün içerisinde 4. Aralık 2016 tarihine kadar yapabilecektir.

7.Proje Analizinizi Mutlaka Yaptırın!
111111
Tüm bu fırsatlardan yararlanmak ve destekten en verimli şekilde yararlanmak için Türkiye’nin en güvenilir Kobi Destek Merkezi Kobi-Line uzmanlarına analizinizi yaptırın, son anda çıkan aksiliklere, karmaşık belgelere, minimum hesaplamalara karşı önleminizi alın. Analiz sonucu proje yazımı konusunda da sizi yalnız bırakmayacak olan Kobi-Line uzmanları, yazdıkları projelerle bugüne kadar birçok Kobi ve girişimcinin hayallerini yaşamalarını sağlamıştır.

Unutmayın, iyi bir proje beraberinde desteği ve nihayetinde başarıyı getirir.

Kobi-Line Haber Merkezi
25.10.2016

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: