KOBİ’lere 50 Bin Lira Personel Gideri Desteği!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başlatılan istihdam seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Bu anlamda yıllardır işletmelere hibe ve kredi desteği sağlayan KOSGEB ise, yaklaşık 7 yıldır “nitelikli eleman” gideri olarak işletmelere hibe desteği sağlıyor. İstihdam sorununun çözümüne katkı sağlayan KOSGEB, KOBİ’lere “Nitelikli Eleman İstihdam Desteği” kapsamında 50.000 TL’ye kadar hibe desteği veriyor.

Nitelikli Personele Verilen 50 Bin TL Destek KOBİ’lere Derman Oluyor

Genel Destek Programı, Ar-Ge İnovasyon Destek Programı, Endüstriyel Uygulama Destek Programı, İş Birliği-Güç Birliği Destek Programı, KOBİ Gelişim Destek Programı gibi farklı ihtiyaçlara cevap veren ve çeşitli programlar kapsamında mevcut işletmelerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için destekler sunan KOSGEB Kurumu işsizliğin çözümü için de faaliyetlerini sürdürüyor. KOSGEB, Nitelikli Eleman İstihdam Desteğiyle KOBİ’lere üst sınırı 50 bin TL olan hibe desteği veriyor. 2009 yılından bu yana KOSGEB desteği sayesinde 32 binin üzerinde personel iş olanağına kavuştu.

Kimler Nasıl Başvurabilir?

Nitelikli Eleman İstihdam Desteği, işletmelerde son 12 ay içinde istihdam edilmemiş, yükseköğretim kurumundan mezun, işletme sahibinin birinci derece yakını olmayan ve işletmelerde tam zamanlı olarak çalışacak eleman için veriliyor. İşletmeler, destek üst limiti kapsamında ve hibe programı dâhilinde aynı anda en fazla iki eleman için bu destekten yararlanabiliyor. Başka kurum ve kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi gibi yasal yükümlülükler hariç olmak üzere herhangi bir isim altında destek alınan elemanlar ile emekliler, yabancı uyruklular, işletme sahibi veya ortaklarıyla bunların anne, baba, kardeş, eş ve çocukları bu kapsamda istihdam edilemiyor. Başvuruları direkt müdürlüklere yapabileceğiniz gibi, online olarak da internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu konuda ön bilgi ve danışmanlık için yıllardır bu alanda hizmet sunan Kobi-Line uzmanları sayesinde en kısa yoldan memur ve bürokrasi engeline takılmadan destek ve yardım alabilirsiniz.

Her bir eleman için verilecek desteğin aylık üst limiti, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için, 1.500 TL, dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunları için 2.000 TL, yüksek lisans ve üzeri dereceden mezunlar için 2.500 TL olarak veriliyor. Bu hibe desteği, istihdam edilecek her bir elemanın aylık net ücreti üzerinden hesaplanıyor ve asgari geçim indirimi, ödül, ikramiye, prim gibi ek ödemeler net ücrete dâhil edilmiyor. İstihdama katkı sağlayan ve KOBİ’lerimizin finansal durumuna etki eden bu hibe desteğini her bir işletme kullanabilir. Bu konuda Kobilerin %80’ i ise bilgi sahibi değil. Bilgi sahibi olanlar da nasıl yapacağını bilemiyor veya memur engeline takılıyorlar. İşin ehli ve bu anlamda profesyonel hizmet veren Kobi Danışmanları ile çalışmak, işletmelerimize devletin sağladığı her türlü hibeden faydalanmanın yolunu açacaktır.

www.kobi-line.com.tr

18.05.2017

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: