Bakanlık Yaratıcı Yazarların Peşinde!

Pek çok edebiyatseveri yakından ilgilendiren müjdeli haber. Bitmek tükenmek bilmeyen devlet desteklerine bir yenisi daha eklendi. Bu destek Yazarların yüzünü güldürecek türden. Artık edibi eserlere de devlet destek verecek. Edebiyat eserlerinin desteklenmesi için yeni yönetmelik yayınlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile yeni ve özgün edebiyat eserlerinin üretilmesi ve yeni yazarların desteklenmesi için oluşturulan yönetmelik resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’ de yayımlanan yönetmelik ile birlikte yeni edebiyat eserlerinin ortaya çıkışı için gerekli başvuru şartları ve başvuru şekli belirlendi. Yayınevleri aracılığıyla yapılacak başvuruda eserlerin bütün hazırlık aşamalarının bitmiş ve baskıya hazır halde olması gerekiyor. Kurul tarafından belirlenip desteklenecek edebiyat eserlerinin başvuru tarihleri her yıl Şubat ve Ağustos aylarında Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün internet sayfasında yayınlanarak duyurulacak.

Yayın desteği almak için başvurabilecek yayımcıların; yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği veya Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği üyesi olması, üretilecek eserin dilinin Türkçe olması, üretilecek eserin edebiyat üretimini arttırması ve edebiyata yeni boyutlar kazandırması, üretilecek eserin özgünlük taşıması, yurt içinde veya yurt dışında daha önce hiçbir şekilde basılmamış ve yayımlanmamış olması, eserin başvuru öncesinde veya proje uygulama süresince herhangi bir fondan destek almamış olması, yazarın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, eserin yazara ait ilk eser olması şartların yerine getirilmesi bekleniyor.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: