KOSGEB’den Sanayi Sektörüne KOBİGEL Müjdesi!

İmalat sanayi sektörü, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde kritik bir öneme sahiptir. Türkiye’de de imalat sanayinin toplam istihdam, katma değer ve ihracat içindeki ağırlığı belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Türkiye’nin son dönemlerde gerçekleştirdiği ekonomik büyüme ve ihracat artışında imalat sanayi sektörü temel itici güç olmuştur. İmalat sanayi sektörünü güçlendirmek ve rekabet gücünü artırmak, Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesi için gereklidir.

KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı’nda katma değerli ve ileri teknolojili sektörlerin, Türkiye ekonomisinin üretim ve dış ticaret yapısının değişmesinde öncü rolü oynaması öngörülmektedir. KOBİ’lerin bu süreçteki yatırım, tasarım ve beceri geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. 4. sanayi devrimine hazırlık sürecinde imalattaki dijitalleşme düzeyinin arttırılması, orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin üretim ve ihracattaki payının arttırılması, katma değerli ve ihracat odaklı üretim yapısına geçiş, mikro ölçekli imalatçı işletmelerin mühendislik ve tasarım becerilerinin geliştirilmesi ve ölçek büyütmelerinin sağlanması, enerji verimliliği, yeşil üretim ve bilgi işlem altyapı iyileştirme temalarını içeren proje teklif çağrısı ile imalat sanayiinde yapısal dönüşümün aktörü olacak KOBİ’lerin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Proje başvuruları 11 Eylül – 20 Ekim tarihleri arasında kabul edilecektir. Proje çağrısı ile işletme başına 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 700.000 TL’ye kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1.000.000 TL’ye kadar destek imkânı verilebilecektir. KOSGEB, KOBİ’lere yardımcı olması açısından ülkemizde daha yeni tanınmaya başlayan ve sadece 25 kişinin belgesini aldığı KOBİ danışmanlarının listesini ve iletişim bilgilerini resmi web sitesinde yayınladı. Proje hazırlamak isteyen KOBİ’ler istediği danışman ile iletişim kurabilecek. Projelerini istedikleri danışmana yazdırabilecekler. KOSGEB doğru adımla iki amaca birden hizmet etmiş olacak. Listeyi yayınlamakla KOBİ’lere yardımcı olurken, başvuru için hiçbir ön şartın olmadığı KOBİ Danışmanlığı mesleğini de hak ettiği yere getirecek. Ayrıca Kobi Danışmanları, Danışmanlık ücretlerini KOSGEB’den alacaklar.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: