İhracatı Teşvik İçin Şartsız Koşulsuz Hibe!

Ekonomi Bakanlığı, ihracat amaçlı yurtdışına çıkan firmalara, seyahat, ofis, depo, mağaza, kirası ve tanıtım giderlerini de kapsayan yılda 2 milyon $’a kadar hibe desteği sağlıyor. Ancak KOBİ’lerin çoğu bundan haberi yok. Ekonomi Bakanlığı’nın ihracat yapan firmalara özel teşvik çalışmaları her geçen gün genişleyip artıyor. Son rakamlara göre devletin ödediği ihracatın teşvik rakamı yıllık 1 milyar doları geçiyor. İhracatı teşvik destekleri kapsamında firmalar bir yıl içerisinde 1,5-2 milyon dolara varan oranlarda geri ödemesiz hibe desteğinden faydalanabiliyor. İhracatı Geliştirmeye Yönelik Hibe Destekleri kapsamında dünyaya açılmak isteyen firmalara 8 ayrı destek imkânı veriliyor.

“Üstelik bu desteklerden faydalanabilmek için, firmanın büyüklüğünün, küçüklüğünün, çalışan sayısının, firma sahiplerinin yerli ya da yabancı olmasının, ihracat rakamının azlığı veya çokluğu ya da KOBİ olmasının hiçbir önemi yok” diyen KOBİ Türkiye Genel Müdürü Koray Aksu, “Bugün şirketini yeni kurmuş, ama 1 hafta sonra ihracat amaçlı yurtdışı iş seyahatine çıkan firmaya da yurtdışı iş seyahati teşviki veriliyor, 10 yıllık firmada bu teşvikten faydalanabiliyor.  Ayrıca her firmaya eşit limit oranlarla da destek sağlanıyor” açıklamasını yaptı. En çok kullanılan yurtdışı seyahat desteği ile ilgili örnek veren Koray Aksu “Örneğin yurtdışına bir müşterinizi ziyarete gittiniz ya da pazar araştırmaya gittiniz veya katılımcısı olmadığınız bir fuara gittiniz. Her şekilde bu bir yurtdışı iş seyahatidir ve buradaki harcamalarınızın % 70’i devlet tarafından hibe olarak geri ödenir. Devlet, uçak biletinizi, otel konaklamanızı, hatta araç kiralamanızı da destek kapsamına alıyor.” Sözleriyle yatırımcılara her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Teşviklerden yaralanmak isteyen şirketlere 15 yıldır danışmanlık hizmeti veren Koray Aksu’ya göre teşvikler her geçen gün genişlerken firmaların büyük çoğunluğunun bu desteklerden haberi yok. Koray Aksu, yaptırdıklarıyla bir araştırmayla ulaştıkları çarpıcı sonuçları bizimle paylaşıyor: “İstanbul, Ankara ve İzmir genelinde OSB’lerde faaliyet gösteren 4 bin firmayla bir anket gerçekleştirdik ve 100 firmadan % 90’ının hiç teşvik kullanmadığı ortaya çıktı. Araştırmamıza katılan firmaların % 90’ının devletin vermiş olduğu bu desteklerden haberi bile yok. 2002-2012 döneminde firmalara sunulan teşvikler TL bazında yaklaşık üç kat artmış durumda.” Dedi.

Türkiye’deki işletmelerin % 99’unu oluşturan KOBİ’ler ekonominin belkemiği, kalkınmanın temel taşını oluşturuyor. Koray Aksu, Türkiye istihdamın % 75’ini, ihracatının ise % 55- 60’ını yapan KOBİ’lerin bu desteklerden yararlanmasının ekonomi için büyük önem taşıdığını söyledi.  Koray Aksu, “Firmalar bürokrasiyle, mevzuatla, evrakla, formla, uğraşmak istemedikleri için zorlanıyor. Biz bu noktada, tüm evrak işlemlerini yaptığımız için ciddi anlamda, firmalarımızı iş yükünden kurtarmış oluyoruz.” İfadelerini kullandı. İhracat yapacak şirketlerin alabilecekleri teşvikler ise yutduşı seyahat harcamaları, yurtdışı pazar raporları harcamaları, e-ticaret sitelerine üyelik ile ilgili harcamalar, kalite belgelendirme ve test analiz raporları ve sertifikalandırma harcamaları, yurtdışında ofis-depo-mağaza-showroom-reyon, kiosk kira harcamaları, yurtdışı markalaşma harcamaları, yurtdışı tanıtım harcamaları ve yurtdışı fuar harcamalarını kapsamaktadır.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: