Üretim Reform Paketi İle Şirketlere Avans Verilecek!

KOSGEB’in KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında yaptığı iki yeni kampanya ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açıklamalarda bulundu. KOSGEB, işletmelere 2 yeni destek müjdesini verdi. Yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek ürünler üretenlere, KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında destek verilecek. Destek ile işletmeler, tutarın % 25’i kadarını erken ödeme olarak alabilecek. İşletmelere sunulan destek kapsamında istenen teminat mektubu giderleri de % 100 oranında destek sağlanacak. Sunulan desteklerde üst limit 5 milyon lira olarak belirlendi. Bunun dışında KOSGEB desteklerinde ön ödeme de alabilecek. Düzenlediği basın toplantısında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOSGEB’in başlatmış oluğu KOBİ Geliştirme Destek Programı (KOBİGEL) ve Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’na ait açıklamalarda bulundu.
Yeni düzenlenen destek programları ile yurt dışından ithal edilmekte olan ürünlerin yerlileştirilmesi, Türkiye’de üretilmesi için KOSGEB bütçe ayıracak. Türkiye’de iç pazarda karşılığı olan ancak yurt dışından ithal edilen ürünleri üretecek firmalara 5 milyon liraya kadar destek verilecek. İstenilen şartları bünyesinde barındıran firmalara yatırım projeleri süresince makine-teçhizat ve yazılım giderleri, personel gideri, eğitim ve danışmanlık giderleri ve kira giderleri noktasında destek imkânı sunulacak. Yatırım sonrasında başlanılan üretim itibariyle 1 yıl süre ile personel, enerji ve bakım-onarım giderlerinde firmalara destek sağlanacak. Düzenlenen destek kampanyası kapsamında istenilen teminat mektubu giderleri de % 100 oranında desteklenecek. Destek oranları ise mikro işletmeler için %70 geri ödemesiz, % 30 geri ödemeli; küçük orta ölçekli işletmeler için ise % 60 geri ödemesiz, % 40 geri ödemeli olarak destek verilecek.

Kampanya şartlarını yerine getiren işletmeler, desteklenmesi ön görülen tutarın % 25’ini avans olarak alabilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, daha önceki KOSGEB destek kampanyalarında ön ödeme imkânı olmadığını ifade ederek, Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi ile şirketlere avans verileceğini söyledi. Bakan Faruk Özlü, gerçekleştirecekleri icra komitesi toplantısında söz konusu maddeyi uygulamaya koyacaklarını belirtti. Yeni düzenlenen destek paketinin açıklamasının ardından nanoteknoloji, kimya ve havacılık alanlarında faaliyet gösteren 5 firmaya temsili olarak 300 bin liralık avans çeki verildiğinin açıklamasını yaptı.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: